Trwa ładowanie...
dfk741v
kartka
28-06-2001 07:38

Kartka z kalendarza - 28 czerwca

28 czerwca, czwartek, jest 179. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.17, a zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 44 minuty. Imieniny obchodzą Benigna, Ireneusz, Leon oraz Cyrus.

dfk741v
dfk741v

Benigna jest imieniem wywodzącym się z łacińskiego słowa "benigna", które znaczy "dobrotliwa, uprzejma, łaskawa, uczynna".

Z języka greckiego wywodzi się imię Ireneusz, którego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem "eirenaios" - "spokojny, pokojowy". Ireneusz jest pełen temperamentu, zapobiegliwy i bywa dobrym organizatorem. Jest lojalny wobec władzy i rodziny. Nie lubi krytyki. W postępowaniu stanowczy i chętny do służenia innym.

Grecko-łaciński rodowód ma imię Leon. Leon jest odważny, szybko podejmuje decyzje, nie cofa się przed niepowodzeniami. Jest inteligentny, kulturalny, sprawiedliwy.

Imię Cyrus wywodzi się z języka perskiego. Nosił je król perski Cyrus II Starszy, założyciel państwa perskiego.

dfk741v

Osoby urodzone 28 czerwca mają szlachetny charakter. Są życzliwe i bardzo uczuciowe. Posiadają dobrą pamięć i dużo pogody ducha. Czasem bywają próżne i niezaradne. W młodym wieku radzą sobie dobrze dzięki pomocy osób płci przeciwnej.

Kalendarium

  1. 1569 - Podpisano Unię Lubelską. Korona Polska i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się w jedno państwo. Przed zawarciem Unii, do Polski przyłączono Wołyń, Podlasie, część Ukrainy i Podola. Miał być wspólny monarcha, Sejm i polityka zagraniczna. Odrębne - urzędy centralne, wojsko i prawa sądowe.

1577 - Urodził się Peter Paul Rubens, malarz flamandzki, jeden z największych twórców epoki baroku. Do najwybitniejszych obrazów Rubensa należą: "Sąd Ostateczny", "Chrystus na Krzyżu", "Trzy gracje", "Madonna z dzieciątkiem" oraz "święto Wenus". Zmarł 30 maja 1640 r.

1651 - Rozpoczęła się dwudniowa bitwa pod Beresteczkiem. Polskie wojsko pod wodzą króla Jana Kazimierza pokonały Kozaków, dowodzonych przez Bohdana Chmielnickiego.

dfk741v

1878 - Urodził się Stanisław Brzozowski, filozof i teoretyk kultury, krytyk literacki, publicysta i powieściopisarz.

1914 - W zamachu stanu w Sarajewie zginął austriacki następca tronu arcyksiążę Ferdynand. Historycy traktują to wydarzenie jako bezpośredni pretekst wybuchu I wojny światowej.

1919 - Państwa Ententy podpisały w Wersalu traktat pokojowy z Niemcami kończący I wojnę światową.

1940 - Generał Charles de Gaulle utworzył Narodowy Komitet Wolnej Francji.

dfk741v

1945 - Powstał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pod przewodnictwem Edwarda Osóbki Morawskiego. Pierwszym wicepremierem został Władysław Gomułka. Stanowisko drugiego wicepremiera przyjął lider PSL Stanisław Mikołajczyk.

1956 - W poznańskich zakładach Cegielskiego (wówczas im. Stalina), rozpoczął się masowy strajk robotników. Wojsko i milicja użyły siły, by rozpędzić demonstrantów. Lista ofiar tzw. "czarnego czwartku" do dziś nie jest kompletna. Szacuje się, że w starciach na ulicach miasta poniosło śmierć ok. 70 osób a ponad 570 zostało rannych. Po stłumieniu walk zatrzymano ok. 700 mieszkańców Poznania.

2000 - Zmarł ks. prof. Józef Tischner, teolog i publicysta, autor książek: "Etyka Solidarności", "Myślenie według wartości", "Spowiedź rewolucjonisty", "Nieszczęsny dar wolności" "W krainie schorowanej wyobraźni", "Historia filozofii po góralsku", "Spór o istnienie człowieka".

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

dfk741v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfk741v
Więcej tematów