Kartka z kalendarza - 26 lipca
Czwartek, 26 lipca, jest 207. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.48, zajdzie o 20.36. Dzień będzie trwał 15 godzin i 48 minuty. Imieniny obchodzą: Anna, Hanna, Grażyna.
Imiona Anna oraz Hanna pochodzą od hebrajskiego słowa "hannah", które znaczyło "pełna wdzięku, łaskawości". Anna jest osobą oddaną mężowi i dzieciom. Wrażliwa na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku.
Nietypowym, literackim pochodzeniem charakteryzuje się imię Grażyna. Wymyślił je Adam Mickiewicz, a potem nadał tytułowej bohaterce swojej powieści poetyckiej. Tworząc je poeta nawiązał do litewskiego przymiotnika "grazus" oznaczającego osobę piękną, uroczą. Kobieta o tym imieniu jest pracowita i dociekliwa. Ma umysł twórczy, skłonny do prowadzenia badań naukowych.
Urodzeni 26 lipca często posiadają duży talent literacki. Bywają impulsywni, wybuchowi, a nawet zuchwali. Mają zbyt wysokie mniemanie o własnej wartości. Mimo to potrafią być wspaniałomyślni, tolerancyjni i wyrozumiali.
Kalendarium
- 1400 - król Władysław Jagiełło zainaugurował działalność Akademii Krakowskiej (od 1815 Uniwersytet Jagielloński).
- 1856 - urodził się George Bernard Shaw, brytyjski dramatopisarz, krytyk i publicysta, w 1925 roku uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Zasłynął jako autor "Pigmaliona", "Domu serc złamanych", "Profesji pani Warren".
- 1866 - urodził się Francesco Cilea, włoski kompozytor, autor fortepianowych utworów kameralnych, pieśni, poematów symfonicznych. Ogromne powodzenie zyskała jego pierwsza opera "Gina".
- 1894 - urodził się Aldous Huxley, brytyjski powieściopisarz, eseista i krytyk literacki. Jego powieści m.in. "Nowy wspaniały świat" oraz "Niewidomy w Ghazie" wyrażają zaniepokojenie przyszłością współczesnej cywilizacji.
- 1895 - urodził się Robert Graves, brytyjski pisarz. Autor powieści historycznych: "Ja, Klaudiusz", "Klaudiusz i Messalina", "Mity greckie".
- 1928 - urodził się Tadeusz Baird, kompozytor, autor 3 symfonii, koncertów na skrzypce i orkiestrę, pieśni i drobnych utworów instrumentalnych. Baird był współorganizatorem festiwalu "Warszawska Jesień".
- 1943 - urodził się Mick Jagger, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów oraz producent nagrań. Jagger jest współtwórcą zespołu The Rolling Stones.
- 1944 - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego i rząd ZSRR podpisały porozumienie o stosunkach między władzami sowieckimi i administracją polską w strefie działań wojennych. Dało to NKWD podstawę do aresztowań dokonywanych na terytorium Polski.
- 1949 - urodził się Roger Taylor, współzałożyciel i perkusista grupy "Queen".
- 1952 - zmarła Evita Peron, argentyńska aktorka, żona prezydenta Juana Perona, uznawana za bohaterkę narodową Argentyny.
- 1953 - rząd węgierski rozwiązał obozy pracy i ogłosił amnestię
- 1965 - proklamowanie niepodległości Republiki Malediwów; święto narodowe
- 1971 - w przestrzeń kosmiczną wystartował amerykański statek kosmiczny "Apollo 15". Na statku znalazła się trzyosobowa załoga oraz pojazd księżycowy. 30 lipca kosmonauci wylądowali na Księżycu, gdzie przebywali 67 godzin.
- 1978 - w szpitalu Oldham w Anglii przyszło na świat pierwsze "dziecko z probówki".
- 1979 - zmarł Stefan Wiechecki "Wiech", pisarz. Sławę zyskał dzięki felietonom pisanym w gwarze warszawskiej i publikowanych w prasie stołecznej. Do najczęściej czytywanych zbiorów należą: "Spacerkiem przez Poniatowszczaka", "G - jak Gienia", "Szafa gra", "Warszawa da się lubić". Jego książka z 1947 roku "Cafe pod Minogą" została adaptowana na potrzeby filmu i teatru.
- 1995 - przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali w Brukseli konwencję o Europejskiej Agencji Policyjnej EUROPOL.