Trwa ładowanie...
d3gbm5s

Kartka z kalendarza - 15 stycznia



15 dzień roku.
Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o godzinie 7.38, zajdzie o
15.53. Dzień będzie trwał 8 godzin i 15 minut.
Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor i Makary.

d3gbm5s
d3gbm5s

Imię Paweł wywodzi się od łacińskiego słowa "paulus", które znaczy "mały, niewielki". Mężczyzna tak nazwany jest człowiekiem ambitnym i pracowitym. Lubi inicjować publiczne przedsięwzięcia i kierować działalnością społeczną. Ma świetną pamięć. Jest zawsze zajęty pracą lub nauką.

Imię Izydor ma greckie pochodzenie i tłumaczy się je jako "dar Izydy". Mężczyzna o tym imieniu jest silny, ma duży temperament i predyspozycje do uprawiania sportu. Jest słowny i punktualny. Nie przywiązuje wagi do znajomości, przyjaźni czy dobrosąsiedzkich stosunków. Często uważany za odludka. Kocha teatr. Nie ma zdolności kierowniczych.

Makary jest zdolnym kupcem, przemysłowcem lub finansistą. Jest żądny władzy, energiczny, sceptyczny i wiecznie zajęty. Można polegać na jego słowie.

Urodzeni tego dnia są przez naturę szczodrze obdarzeni inteligencją. Zdolni do wielkich dokonań, wytrwali i pomysłowi. Dom i rodzinę stawiają zawsze na pierwszym miejscu.

Kalendarium:

  1. 1622 - Urodził się Moliere, właściwe nazwisko Jean Baptiste Poquelin, francuski komediopisarz, aktor, autor "Świętoszka", "Szkoły żon" i "Don Juana". Zmarł 17 lutego 1673 roku.
  1. 1795 - Urodził się Aleksander Gribojedow, dramatopisarz rosyjski, zaprzyjaźniony z dekabrystami, autor słynnej komedii "Mądremu biada". Zmarł 23 listopada 1829 roku.
  1. 1797 - Zmarł Piotr Dufour, Francuz, najbardziej znany warszawski drukarz epoki Oświecenia, księgarz i wydawca. Założył w Warszawie największą drukarnię. Współpracował z Komisją Edukacji Narodowej. Sprowadzał z Francji podręczniki i nuty. Urodził się w 1729 roku.
  1. 1869 - Urodził się Stanisław Wyspiański, poeta, dramaturg i malarz. Autor "Wesela", "Wyzwolenia", "Nocy listopadowej" i "Warszawianki". Zmarł 28 listopada 1907 roku.
  1. 1871 - Powstało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. W gronie założycieli znaleźli się: Maria Kalergis, Stanisław Moniuszko, Józef i Henryk Wieniawscy. Towarzystwo organizowało koncerty, prowadziło działalność popularyzatorską, wydawniczą i dydaktyczną. WTM założyło pierwszą Szkołę Muzyczną, która dała początek uczelni im. Fryderyka Chopina.
  1. 1882 - Urodził się Florian Znaniecki, socjolog, filozof kultury, autor prac z zakresu psychologii społecznej i socjologii wychowania. Zmarł 23 marca 1958 roku.
  1. 1891 - Urodził się Osip Mandelsztam, poeta rosyjski, dwukrotnie aresztowany na podstawie fałszywych oskarżeń, skazany na pobyt w obozie pracy. Zmarł 27 grudnia 1938 roku.
  1. 1906 - Urodził się Arystoteles Sokrates Onassis, grecki armator, mąż Jacquline Kennedy. Stworzył i kierował imperium gospodarczym, które po jego śmierci przejęła córka.
  1. 1907 - Urodził się Jan Kusociński, lekkoatleta, olimpijczyk. Rekordzista świata na dystansie 3 tysięcy metrów. Na igrzyskach w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na 10 tysięcy metrów. Podczas II wojny światowej został aresztowany za działalność konspiracyjną i rozstrzelany 21 czerwca 1940 roku w Palmirach. Jego imieniem nazwano ulicę w śródmieściu Warszawy.
  1. 1913 - Uruchomiono pierwszą linię telefoniczną między Berlinem a Nowym Jorkiem.
  1. 1914 - Urodził się Jan Maria Gisges, poeta i prozaik, autor między innymi "Drzazgi" i "Osaczonych". Zmarł 17 grudnia 1983 roku.
  1. 1929 - Urodził się Martin Luther King, pastor baptysta i polityk. Laureat pokojowej nagrody Nobla w 1964 r. Stał się symbolem walki o prawa Murzynów w Stanach Zjednoczonych. Został zamordowany 4 kwietnia 1968 roku.
  1. 1931 - Urodził się Jan Błoński, eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury francuskiej, autor eseju "Zmiana warty", szkicu "Stanisław Ignacy Witkiewicz" i " Proust w oczach krytyki światowej".
  1. 1969 - W Warszawie zakończył się proces przeciwko Karolowi Modzelewskiemu i Jackowi Kuroniowi. Sąd skazał ich na 3 oraz 2,5 lat więzienia.
  1. 1988 - Zmarł Sean McBride, twórca organizacji Amnesty International. Urodził się 26 stycznia 1904 roku.
  1. 1997 - Banjamin Netanjahu i Jaser Arafat zawarli układ w sprawie wycofania izraelskiego wojska z Hebronu i powiększania Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów.(iza)

d3gbm5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gbm5s
Więcej tematów