PolskaKartka z kalendarza - 12 grudnia

Kartka z kalendarza - 12 grudnia


12 grudnia, środa, jest 346. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 7.36, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 47 minut. Imieniny obchodzą: Ada, Dagmara, Joanna, Aleksander, Konrad.

Ada posiada wszechstronne zainteresowania. Ma duże poczucie humoru i zwykle jest lubiana przez otoczenie. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Imię Dagmara ma skandynawskie pochodzenie. Jego pierwotne znaczenie łączy się z celtyckim "dago" - "dobry" oraz staroniemieckim "mari" - "sławny". To imię kobiet ambitnych, obdarzonych przy tym dużym wdziękiem. Dagmara jest subtelna, delikatna, cieszy się z reguły dużym powodzeniem u płci przeciwnej.

Kobieta o imieniu Joanna to duża indywidualność. Chodzi zawsze i wszędzie własnymi, odkrywanymi przez siebie ścieżkami. Z natury jest wrażliwa, ale nie poświęca swojego czasu ani sił na działalność altruistyczną. W miłości raczej chłodna.

Aleksander pochodzi z języka greckiego i znaczy: "broniący, troszczący się o mężów". Aleksander jest otwarty na wszelkie nowości życiowe, ma opinię człowieka nowoczesnego. Ma duże poczucie humoru, jest elokwentny, lubi muzykę.

Imię Konrad oznacza "odważny i śmiały". Mężczyzna o tym imieniu jest bardzo energiczny, pogodny i dowcipny, wierny w uczuciach.

Urodzeni 12 grudnia cenią sobie niezależność myślenia i działania. Mają wszechstronne zdolności, są energiczni i aktywni. Cechuje ich poczucie piękna i wspaniałomyślność.

Kalendarium

  1. 1586 - zmarł król Stefan Batory. Okoliczności zgonu nie zostały wyjaśnione. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że władca został otruty.
  1. 1821 - urodził się Gustav Flaubert, francuski pisarz, autor powieści "Madame Bovary", "Szkoła uczuć" i wielu nowel.
  1. 1860 - urodził się Jan Kasprowicz, poeta. Jego twórczość ewoluowała od naturalizmu poprzez symbolizm i ekspresjonizm do prymitywizmu. Autor poematów i zbiorów wierszy "Z chłopskiego zagonu", "Krzak dzikiej róży", "Księga ubogich" oraz dramatów "Świat się kończy" i "Marchołt", a także przekładów i prac historyczno-literackich.
  1. 1863 - urodził się Edvard Munch, malarz i grafik norweski. Do najbardziej znanych jego prac należy "Krzyk" i "Taniec życia". Początkowo był związany z postimpresjonizmem i symbolizmem, potem stworzył własny styl, w którym łączył secesyjną linię z treściami symbolicznymi. Jest uważany za prekursora ekspresjonizmu.
  1. 1915 - urodził się amerykański piosenkarz Frank Sinatra.
  1. 1963 - Proklamowano niepodległość Kenii.
  1. 1974 - Zgromadzenie Ogólne NZ uchwaliło Kartę Praw i Obowiązków Ekonomicznych.
  1. 2000 - zmarł Jan Młodożeniec, grafik, twórca plakatów i ilustracji książkowych.

12 grudnia - święto narodowe Republiki Kenii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1964 roku.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)