Kartka z kalendarza - 11 września
Wtorek, 11 września, jest 254. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 6.04, zajdzie o 19.00. Dzień będzie trwał 12 godzin i 56 minut. Imieniny obchodzą: Dagna, Jacek, Pafnucy, Prot.
11.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Imię Dagna ma skandynawskie pochodzenie. Jego znaczenie łączy się prawdopodobnie ze szwedzkim słowem dzień oraz nowy. Jest osobą budzącą zaufanie, pogodną i odpowiedzialną. Jednak do małżeństwa i budowy rodzinnego gniazda ma dość luźny stosunek.
Imię Jacek ma greckie korzenie. Osoba o tym imieniu jest niezwykle twórczą indywidualnością. Może osiągnąć sukcesy w twórczości literackiej albo scenicznej. Jacek jest pewny siebie, niezależny, bywa wybuchowy i apodyktyczny. Często wpada w konflikt z otoczeniem przez swą małostkowość. Niestały w miłości, lubi zmieniać kobiety.
Pafnucy to imię o greckim rodowodzie. Mężczyzna o tym imieniu jest niespokojny i posiada analityczny umysł. Towarzyski, zaradny, potrafi udzielać cennych rad.
Grecki rodowód ma także imię Prot. Pochodzi od protos, co znaczy pierwszy. Prot lubi być zauważany, ceniony i dopieszczany. Jeśli tego nie otrzymuje, jego potrzeby nie są zaspokajane, a on cierpi. Jest miły, towarzyski, hojny i nieco zwariowany w sposobie bycia.
Kalendarium
- 1652 - Zmarł Łukasz Drewno, aptekarz, burmistrz miasta Starej Warszawy. Zasłużył się dla Warszawy w czasie groźnej epidemii morowego powietrza, która wybuchła w 1624 roku. Zorganizował opiekę nad chorymi, strefę izolacyjną dla zarażonych na Kępie Polkowickiej (obecny Żoliborz) i straż porządkową.
- 1816 - urodził się Carl Zeiss, niemiecki przedsiębiorca, założyciel zakładów optycznych w Jenie. Zmarł w 1888 roku.
- 1894 - Urodziła się Maria Kownacka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.
- 1838 - Urodził się Adam Asnyk, poeta, autor lirycznych wierszy łączących elementy stylu romantycznego z problematyką filozoficzną i społeczną pozytywizmu. Był także autorem erotyków, wierszy satyrycznych i utworów dramatycznych. Jest patronem jednej z ulic na warszawskiej Ochocie.
- 1886 - urodził się Jerzy Kossak, malarz. Autor obrazów: Bitwa pod piramidami, Portret Jordanowej, Odwrót Napoleona spod Moskwy, Ułan przy zabitym koniu.
- 1914 - W wyniku ofensywy wojska rosyjskie zajęły Galicję Wschodnią i wyparły wojska austriackie z Lubelszczyzny. Cofająca się armia austriacka została zmuszona do zajęcia linii obronnej wzdłuż Karpat, Dolnej Nidy i Dolnego Dunajca. Straty wojsk austriackich sięgnęły 300 tys. żołnierzy.
- 1930 - Urodził się Adam Strzembosz, były przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, I prezes Sądu Najwyższego do października 1998 roku.
- 1932 - Lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli w katastrofie lotniczej w Cierlickim Górnym w Czechosłowacji. Wspólnie zdobyli wiele nagród w konkursach lotniczych. W 1929 roku wykonali wspólny lot dookoła Europy.
- 1938 - Urodził się Jacek Kalabiński, wybitny dziennikarz, publicysta, komentator Polskiego Radia i BBC, korespondent "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej", laureat "Złotego Mikrofonu". (zm. 24.07.1998).
- 1954 - Pierwszy pociąg elektryczny przejechał trasę Warszawa-Łódź. 1971 - Zmarł Nikita Siergiejewicz Chruszczow, były I sekretarz KPZR. Wiadomość o jego śmierci ukazała się w "Prawdzie" w formie lakonicznej notatki bez jakiegokolwiek komentarza czy zdjęcia. Nie został pochowany w murach Kremla, tak jak inni, byli przywódcy ZSRR. Wśród osób uczestniczących w pogrzebie nie było oficjalnych przedstawicieli KPZR ani partii "bratnich krajów".
- 1973 - Krwawy pucz wojskowy generała Augusta Pinocheta w Chile. Podczas bombardowania pałacu de la Moneda zginął prezydent Salvadore Allende. Władze oficjalnie przejęła junta wojskowa.
- 1986 - Uwolniono 225 działaczy opozycji w ramach trzeciej amnestii od czasu ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.
- 1989 - Węgry otworzyły granicę z Austrią dla uchodźców z NRD. W ciągu 3 dni do RFN wyjechało 14 tysięcy osób.
- 1990 - Kongres Stanów Zjednoczonych upoważnił prezydenta George'a Busha do wysłania wojsk amerykańskich w rejon Zatoki Perskiej.