Karpeta nie stawił się przed komisją ds. Pegasusa. Jest wniosek o karę
Były zastępca szefa CBA Daniel Karpeta nie stawił się na przesłuchaniu przed sejmową komisją ds. Pegasusa. Komisja już zapowiedziała, że złoży wniosek o ukaranie go grzywną.
02.12.2024 | aktual.: 02.12.2024 20:38
Komisja śledcza ds. Pegasusa postanowiła wystąpić do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie grzywną byłego zastępcy szefa CBA, Daniela Karpety. Powodem jest jego nieobecność na poniedziałkowym posiedzeniu komisji. Przesłuchanie miało się odbyć o godz. 14.
Kierująca pracami komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) podkreśliła, że Karpeta otrzymał wezwanie na poniedziałek i - "jako osoba zobowiązana do tego, by uczestniczyć w posiedzeniach komisji i odpowiadać na pytania - swojego obowiązku nie dopełnił, nie usprawiedliwił również tej nieobecności".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Sroka zaproponowała, aby komisja zwróciła się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie byłego wiceszefa CBA grzywną za niestawiennictwo przed komisją śledczą. Komisja przychyliła się do propozycji przewodniczącej i podjęła stosowną uchwałę.
Termin kolejnego przesłuchania Karpety ma zostać wyznaczony w najbliższych dniach.
Daniel Karpeta pełnił funkcję zastępcy szefa CBA od 20 maja 2020 r. do 30 stycznia 2024 r.
Komisja bada legalność działań z Pegasusem
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość działań podejmowanych z użyciem tego oprogramowania przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Celem komisji jest również ustalenie, kto odpowiadał za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości. Przed komisją zeznawali też podsłuchiwani Pegasusem: prokurator Ewa Wrzosek, b. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, europoseł KO Krzysztof Brejza.
W poniedziałek policja zatrzymała i doprowadziła b. szefa ABW Piotra Pogonowskiego na posiedzenie komisji. Sroka podkreśliła w rozmowie z PAP, że było to "pierwsze zatrzymanie w historii tego Sejmu".