Trwa ładowanie...

Karol Tendera nie żyje. Był więźniem obozu Auschwitz

Karol Tendera, jeden z ostatnich więźniów obozu Auschwitz, nie żyje. W ostatnich latach życia walczył z określeniem "polskie obozy zagłady" - wygrał m.in. proces z niemieckim nadawcą ZDF. Miał 98 lat.
Share
Karol Tendera nie żyje. Był więźniem obozu Auschwitz
Karol Tendera nie żyje. Był więźniem obozu AuschwitzŹródło: East News, Fot: Beata Zawrzel,Reporter
d406ncz

Karol Tendera urodził się w 1921 r. w Krakowie. W wieku 22 lat został aresztowany przez gestapo i skierowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W 1944 roku deportowano do obozu Flossenburg w czeskich Litomierzycach, gdzie doczekał wyzwolenia. Do śmierci walczył z kłamliwym określeniem "polskie obozy koncentracyjne". Informację o śmierci Tendery podało Radio Kraków. Na swoim profilu na Twitterze zamieścił ją też prezydent Andrzej Duda.

Karol Tendera nie żyje. Był więźniem obozu Auschwitz

Karol Tendera przed kilku laty wytoczył proces niemieckiemu nadawcy ZDF. Na stronie internetowej telewizji w 2013 r. posłużono się określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".

d406ncz

W grudniu 2016 r., po trwającym trzy lata procesie, Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnie uznał, że sformułowanie "polskie obozy" jest nie tylko historycznym kłamstwem, ale także naruszeniem indywidualnych dóbr Karola Tendery. ZDF zostało zobowiązane do zamieszczenia przeprosin na stronie głównej swojego serwisu internetowego.

Źródło: rmf24.pl

Czytaj też: Prawnicy nie odpuszczają ws. "polskich obozów zagłady". Podejmą dalsze kroki prawne
98-letni Polak poprosił o pomoc premiera Mateusza Morawieckiego. Obraziła go niemiecka telewizja

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d406ncz

Podziel się opinią

Share
d406ncz
d406ncz
Więcej tematów