Karol Modzelewski nie żyje. Miał 81 lat
Karol Modzelewski zmarł w Warszawie 28 kwietnia 2019 - donosi oko.press. Był więźniem politycznym w okresie PRL, historykiem średniowiecza i politykiem. Uważa się go za jednego z ojców założycielli III RP.
Wieści o bardzo ciężkim stanie Modzelewskiego pojawiły się już po południu. Historyk i legendarny opozycjonista zmarł po kilku godzinach.
Modzelewski odegrał kluczową rolę w historii najnowszej Polski. W 1964 wraz z Jackiem Kuroniem wystosował "List otwarty do partii", krytykujący linię polityczną PZPR za odejście od ideałów socjalizmu.
Sam zawsze określał się mianem "człowieka lewicy". Był jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 - to on wymyślił hasło "niepodległość bez cenzury” i wykrzykiwał je podczas spektaklu "Dziady”.
Szykanowany przez władzę
W więzieniach spędził łącznie 8,5 roku. Był także szykanowany przez władzę w mediach, utrudniano mu prowadzenie kariery naukowej. Od listopada 1980 do kwietnia 1981 pierwszy rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność”, autor pomysłu przyjęcia przez związek jego nazwy "Solidarność".
Karol Modzelewski urodził się w Moskwie w 1937 r. w rodzinie działaczy komunistycznych i pierwsze lata życia spędził w domu dziecka dla dzieci komunistów. Do Polski trafił po wojnie - dopiero w wieku 8 lat zaczął uczyć się języka polskiego. Ojczym Modzelewskiego, Zygmunt, został w 1947 r. ministrem spraw zagranicznych PRL.
Wielokrotnie odznaczony
Zarządzeniem prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego już 11 listopada 1990 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 marca 1998 wraz z Jackiem Kuroniem został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2016 został uhonorowany Legią Honorową V klasy.
Był też senatorem I kadencji Sejmu i współzałożycielem Unii Pracy. Z polityki odszedł w 1995 r.
Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!