Kardynał Kasper apeluje o poszanowanie dla prawosławia
Ewentualna wizyta papieża Jana Pawła II w
Rosji jest możliwa tylko po przezwyciężeniu konfliktu między
katolikami i prawosławnymi - powiedział przebywający w Moskwie wysoki rangą przedstawiciel Watykanu, kardynał Walter Kasper.
"(Wizyta papieża) byłaby wielką przyjemnością dla niego samego i dla nas wszystkich. Wcześniej jednak musimy usunąć wszelkie przeszkody" - powiedział katolicki hierarcha.
Respektować tożsamość Rosjan
Walter Kasper wezwał lokalne struktury katolickie, by w swojej działalności misjonarskiej respektowały prawosławną tożsamość Rosjan.
"Rosja nie jest pogańskim krajem, w Rosji Kościół katolicki przede wszystkim spotyka się z sytuacją, na którą głęboki wpływ wywarła wielowiekowa obecność Cerkwi prawosławnej. Określiła ona kulturę tego kraju" - powiedział Kasper, występując z wykładem w katolickiej katedrze w Moskwie.
Obowiązek misjonarski w duchu ekumenizmu
"Nasz obowiązek misjonarski powinien być wypełniany w duchu ekumenizmu; nie w rywalizacji, lecz w szacunku i w ramach współpracy z rosyjską Cerkwią prawosławną" - dodał hierarcha, nawiązując do dokumentu watykańskiej Komisji "Pro Russia" z roku 1992.
Katolikom, którym Cerkiew prawosławna regularnie zarzuca prozelityzm - próbę nawrócenia Rosjan na wiarę katolicką - Kasper radził, aby ich pierwszym celem była "troska duszpasterska o własnych wiernych". Dodał, że nie wyklucza to jednak przyjmowania do Kościoła prawosławnych, którzy z własnej woli zechcą zmienić wiarę.
Jedno ze "źródeł" w Kościele katolickim powiedziało później, że Kasper powrócił do dokumentu z początku lat 90., który "w kontekście obecnych wydarzeń utracił swoją wymowę".
Trudne porozumienie z prawosławnymi
"Porozumienie z prawosławnymi okazało się o wiele trudniejsze. Co możemy zrobić, kiedy oni otwarcie nie dążą do dialogu, kiedy wprowadzają w błąd opinię publiczną, mówią nieprawdę nawet na temat wizyty samego kardynała Kaspera?" - powiedział rozmówca PAP.
Oprócz fragmentu poświęconego działalności Kościoła, Kasper apelował także o dialog ekumeniczny. Podkreślał wspólne wyznanie wiary i wyznawanie tych samych sakramentów, przepraszał za wyprawy krzyżowe i działalność Zakonu Krzyżackiego w Polsce, apelował też, by do jedności pobudzała chrześcijan "krew męczenników", którzy oddali życie za wiarę w XX wieku.
Kasper przypomniał też, że dokumenty Soboru Watykańskiego II gwarantują prawosławnym w przyszłym, zjednoczonym Kościele prawo do zachowania w całości swojego obrządku i tradycji. "Wielu znanych teologów katolickich jest zdania, że przy realizacji pełnej jedności kościołów wschodnich z rzymską katedrą apostolską, w kościołach tych praktycznie nic nie musi się zmieniać" - powiedział Kasper.
Przezwyciężyć uprzedzenia
By do tego dojść, należy - twierdzi watykański hierarcha - "przezwyciężyć uprzedzenia i odejść od polemik". Proponował, by pierwszym krokiem obu stron - prawosławnej i katolickiej - był "zakaz (wzajemny) oszczerczych publikacji, które naruszają ósme przykazanie" (nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu), a kolejnym rozwój dialogu teologicznego na temat spornych kwestii, przede wszystkim stosunku prawosławnych do papiestwa.
Kardynał Walter Kasper, który przybył do Moskwy we wtorek z pierwszą od lat wizytą na tak wysokim szczeblu, pozostanie w Rosji do poniedziałku. W tym czasie spotka się z osobą numer dwa w Cerkwi - rosyjskim metropolitą Kiriłłem. Strona katolicka stara się także o spotkanie kardynała z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksijem II.