Trwa ładowanie...
d1syzss

Kardynał Henryk Gulbinowicz pochowany. Na grobie wieniec bez nazwiska

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w wieku 97 lat. Przed śmiercią pozbawiono duchownego przywileju pochówku w katedrze. Teraz Gulbinowicz został pochowany w innym miejscu.
Share
Kardynał Henryk Gulbinowicz. Zdjęcie z 2013 r.
Kardynał Henryk Gulbinowicz. Zdjęcie z 2013 r.Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Mieczysław Michalak
d1syzss

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada. Jak podaje "Fakt", w poniedziałek doszło do pogrzebu hierarchy na cmentarzu miejskim przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Spoczywają tam m.in. rodzice metropolity wrocławskiego.

Gazeta podaje, że w porannej ceremonii wzięło udział zaledwie kilka osób z najbliższego otoczenia duchownego. Dodano, że nazwisko abp. Gulbinowicza nie pojawia się ani na tabliczce, ani na wieńcach pogrzebowych.

Strajk Kobiet. Akcja przed MEN. Interweniowała policja

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Wcześniej został ukarany

W ostatnim czasie pojawiały się doniesienia o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez duchownego. Kardynał Henryk Gulbinowicz jako metropolita wrocławski miał także kryć księży pedofili - chociażby Pawła K. - który był przenoszony z parafii na parafię po ujawnianiu kolejnych skandali pedofilskich.

d1syzss

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała, że po wnikliwym dochodzeniu Watykan zdecydował się podjąć kroki dyscyplinarne wobec kard. Henryka Gulbinowicza - m.in. zakaz sprawowania obrzędów, zakaz używania insygniów biskupich, czy wpłata zadośćuczynienia na fundację Episkopatu na rzecz wsparcia ofiar nadużyć seksualnych. Pozbawiono go również przywileju pochówku w katedrze.

Niedawno radni Białegostoku zdecydowali o odebraniu zmarłemu niedawno kard. Gulbinowiczowi honorowego obywatelstwa miasta. Podobną decyzje podjęły władze Wrocławia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1syzss

Podziel się opinią

Share
d1syzss
d1syzss
Więcej tematów