Trwa ładowanie...
d2gpix9

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Kardynał stracił honorowe obywatelstwo Wrocławia

Zmarły kardynał Henryk Gulbinowicz niedługo przed śmiercią otrzymał karę z Watykanu w związku z oskarżeniami o charakterze pedofilskim. Teraz rada miasta Wrocławia pozbawiła go tytułu honorowego obywatela Wrocławia.
Share
Zmarły kard. Henryk Gulbinowicz może utracić honorowe obywatelstwo Wrocławia
Zmarły kard. Henryk Gulbinowicz może utracić honorowe obywatelstwo WrocławiaŹródło: East News, Fot: Przemyslaw Fiszer, East News
d2gpix9

- To dla nas sytuacja niekomfortowa, w tej sprawie zwycięzców nie będzie - mówił na początku sesji przewodniczący rady. Za odebraniem honorowego obywatelstwa kard. Gulbinowiczowi było 28 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

Decyzja miała związek z doniesieniami o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez duchownego. Kardynał Henryk Gulbinowicz jako metropolita wrocławski miał także kryć księży pedofili - chociażby Pawła K. - który był przenoszony z parafii na parafię po ujawnianiu kolejnych skandali pedofilskich.

W komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała, że po wnikliwym dochodzeniu Watykan zdecydował się podjąć kroki dyscyplinarne wobec kard. Henryka Gulbinowicza - m.in. zakaz sprawowania obrzędów, zakaz używania insygniów biskupich, czy wpłata zadośćuczynienia na fundację Episkopatu na rzecz wsparcia ofiar nadużyć seksualnych.

d2gpix9

Strajk Kobiet. Przerażająca relacja Borysa Budki. "Policja odseparowywała tłum, potem użyli gazu"

W piątek we Wrocławiu odprawiono mszę świętą żałobną w intencji zmarłego, tuż po niej zebrała się Rada Miasta, która zadecydowała o odebraniu kardynałowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia.

"Rada Miasta postanowiła zrewidować swoje stanowisko w przedmiocie przyznana tytułu (...). Mamy na uwadze fakt, iż tytuł stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie jakie przyznaje Rada Miejska Wrocławia, a osoby nominowane do niej winny cechować się nieposzlakowaną opinią" - napisano w uchwale.

d2gpix9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gpix9

Podziel się opinią

Share
d2gpix9
d2gpix9
Więcej tematów