PolskaKardynał Franciszek Macharski nie żyje. Były metropolita krakowski i przyjaciel Jana Pawła II zmarł w wieku 89 lat. Będzie pochowany na Wawelu

Kardynał Franciszek Macharski nie żyje. Były metropolita krakowski i przyjaciel Jana Pawła II zmarł w wieku 89 lat. Będzie pochowany na Wawelu

• Kard. Franciszek Macharski zmarł dziś rano o 9.37
• O śmierci poinformował zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki
• Kard. Macharski miał 89 lat, był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005
• Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła
• Chorego kardynała odwiedził podczas wizyty w Polsce papież Franciszek
• Pogrzeb kardynała odbędzie się w piątek o 11:00
• Zostanie pochowany w Katedrze na Wawelu

Kardynał Franciszek Macharski nie żyje. Były metropolita krakowski i przyjaciel Jana Pawła II zmarł w wieku 89 lat. Będzie pochowany na Wawelu
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

02.08.2016 | aktual.: 02.08.2016 12:47

Kard. Franciszek Macharski zmarł w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu.

O godz. 11 w Krakowie zabił dzwon Zygmunta, który obwieścił krakowianom śmierć kardynała Franciszka Macharskiego. Po południu o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego odbędzie się w piątek o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu. Jego ciało spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława - poinformował proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

- Ciało ks. kardynała Macharskiego zostanie przeniesione w kondukcie na Wawel w czwartek z kościoła Franciszkanów około godz. 19. Będzie przebywało w katedrze w nocy i przed nabożeństwem - powiedział ks. Sochacki. - Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - dodał.

Kardynał Franciszek Macharski był wielkim przyjacielem Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jako pierwszy Polak, 6 stycznia 1979 roku w Rzymie otrzymał z jego rąk sakrę biskupią. Po przejściu na emeryturę arcybiskup senior mieszkał w sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta w Krakowie.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

Prezydent określił śmierć kardynała Franciszka Macharskiego jako ogromną stratę. Na Twitterze pojawił się wpis Andrzeja Dudy: "Ogromna strata. Zmarł ks. kard. Franciszek Macharski, wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła".

Przed przejściem na emeryturę pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski do spraw Stypendiów Naukowych i Językowych. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Został wyświęcony na prezbitera w 1950 roku przez ówczesnego metropolitę kardynała Adama Stefana Sapiehę. Później wyjechał na studia teologiczne do Fryburga w Szwajcarii. Po powrocie do kraju był ojcem duchowym w seminarium krakowskim oraz wykładał na Papieskim Wydziale Teologicznym w rodzinnym mieście, i w mieszczącym się tam wówczas, seminarium częstochowskim. W latach 1970-1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta.

W 1971 roku był audytorem na Synodzie Biskupów w Rzymie. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ksiądz Macharski został metropolitą krakowskim. W styczniu 1979 roku otrzymał sakrę biskupią, a pół roku później godność kardynalską. Po zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 roku poparł organizację Białego Marszu w Krakowie, wyrażającego solidarność z walczącym o życie papieżem.

Kardynał Macharski konsekrował 9 biskupów, a także asystował w trakcie sakry 19 biskupów. W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później nowy papież przyjął rezygnację kardynała Macharskiego z obowiązków metropolity krakowskiego i mianował na tę funkcję arcybiskupa Stanisława Dziwisza.

Kardynał współzakładał Stowarzyszenie Siemacha, działał w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. W 2005 roku otrzymał medal "Cracoviae Merenti", który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez to miasto. Rok później mianowano go kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce.

Kardynał Macharski został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i francuskim Orderem Oficera Legii Honorowej. Był uhonorowany tytułem doktora honoris causa kilku uczelni na świecie między innymi, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson na Filipinach.

W 1998 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę Świadek Historii.

Kardynał Franciszek Macharski był znany z serdeczności w kontaktach z wiernymi, a także z poczucia humoru i dystansu do siebie. Wrażliwy na sprawy ludzkie, zwłaszcza biednych i chorych. Krakowianie zapamiętali go stojącego wraz z nimi po oknem papieskim na Franciszkańskiej 3, w trudnym czasie odchodzenia Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz: ze smutkiem przeżywamy śmierć kard. Macharskiego

Ze smutkiem, ale i z chrześcijańską nadzieją przeżywamy śmierć wieloletniego biskupa i metropolity krakowskiego, księdza kardynała Franciszka Macharskiego - oświadczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Jak podkreślił, kard. Macharski "odszedł w dniu Matki Bożej Anielskiej, w dniu, w którym wspominamy św. Franciszka z Asyżu" i po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży; a "odwiedził go, modlił się przy nim w szpitalu, ojciec święty Franciszek".

- Dziękujemy Bogu za 90 lat życia, za 66 lat kapłaństwa, za służbę biskupią w Kościele krakowskim od 1979 roku, za służbę kardynalską w Kościele Powszechnym - podkreślił kardynał.

Przypomniał, że kard. Macharski "kontynuował dzieło poprzednika Kardynała Karola Wojtyły, który - jako papież - mianował go swoim następcą". - Zawsze podkreślał, że pełni swe biskupie zadania w świetle swego poprzednika. Ostatnie lata jego życia, a szczególnie ostatnie miesiące były pełne cierpienia. Otoczony był troskliwą opieką służby zdrowia i sióstr Albertynek - przypomniał kardynał Dziwisz.

Przewodniczący Gminy Żydowskiej o kard. Macharskim: odszedł wspaniały człowiek, arystokrata

Odeszła jedna z największych postaci Krakowa, wspaniały człowiek z wielką charyzmą, arystokrata - powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz na wieść o śmierci kard. Franciszka Macharskiego.

Jak podkreślił, kard. Macharski był prekursorem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Krakowie. - Pamiętam pierwszy dzień Dnia Judaizmu, który odbył się w kościele franciszkanów, kiedy tam wszedłem to zdjąłem nakrycie głowy a kardynał od razu zwraca mi uwagę: "Dlaczego ściągnąłeś nakrycie głowy". Odpowiedziałem: "Ja szanuję to miejsce". Nigdy nie zapomnę jego odpowiedzi: "Ja nie będę musiał ściągać swojego nakrycia głowy w synagodze, bo cały czas je noszę" i wskazał na piuskę - opowiedział Jakubowicz.

- Był zawsze uśmiechnięty, nigdy nie był ponurakiem - dodał.

Według przewodniczącego gminy żydowskiej kard. Macharski był wielkim przyjacielem Żydów. - Mogliśmy zawsze w trudnych chwilach na niego liczyć. Bardzo nas dotknęło jego odejście - podkreślił i przypomniał, że po wypadku kardynała pobożni Żydzi modlili się w jednej z krakowskich synagog na nabożeństwie mu poświęconym.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
śmierćpolskapapież
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (200)