PolskaKard. Tarcisio Bertone: Kościół ws. pedofilii interweniował stopniowo, ale wyraźnie i zdecydowanie

Kard. Tarcisio Bertone: Kościół ws. pedofilii interweniował stopniowo, ale wyraźnie i zdecydowanie

• "To nie dokonało się w równym stopniu w społeczeństwie obywatelskim"
• Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywał w Bydgoszczy
• Zaznaczył, że Kościół tymi sprawami zajmuje się od ponad 20 lat

Kard. Tarcisio Bertone: Kościół ws. pedofilii interweniował stopniowo, ale wyraźnie i zdecydowanie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ALBERTO PIZZOLI/POOL

06.04.2016 | aktual.: 06.04.2016 18:11

Kard. Bertone wygłosił wykład "Od papieża Benedykta XVI do papieża Franciszka: ciągłość i rozwój w działalności duszpasterskiej i dyplomatycznej" podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI".

Listy do uczestników konferencji w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, gdzie działa Centrum Studiów Ratzingera, skierowali emerytowany papież Benedykt XVI i prezydent Andrzej Duda.

- Chcę wyraźnie i jasno powiedzieć: według mnie Kościół interweniował w sprawie pedofilii w sposób stopniowy, ale wyraźny i zdecydowany, co nie dokonało się w równym stopniu w społeczeństwie obywatelskim i jego sektorach. Mówi się, że Kościół spóźnił się, ale jednak przyszedł. W społeczeństwie obywatelskim w różnych kategoriach i w środowisku rodzinnym przemoc wobec najmłodszych jest stale obecna, i jest to przemoc fizyczna i seksualna każdego typu - podkreślił kardynał.

Duchowny zaznaczył, że Kościół tymi sprawami zajmuje się od ponad 20 lat.

- (Kościół) mimo wszystkich defektów, mimo być może spowolnienia, czyni to w sposób systematyczny i powiedziałbym koncepcyjnie i stale przyciągając wzrok świata na siebie za swoje przestępstwa, podczas gdy w innych instytucjach wciąż przeważa roztargnienie i nieostrożność - ocenił.

Kardynał zwrócił uwagę, że zarówno papież Benedykt XVI, jak i papież Franciszek spotykali się z ofiarami nadużyć seksualnych, okazując "wyraźne gesty ojcowskiej miłości ze strony Kościoła i jasne pragnienie odnowy". Podał, że 22 marca 2014 r. papież Franciszek powołał Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich.

- Jeśli chodzi o sprawców, Kościół jak całość jest świadomy skrajnej powagi ich zachowań, które oznaczają zdradę misji wychowawczej i duszpasterskiej, zwłaszcza wobec dzieci i młodzieży z rodzin, które zaufały instytucjom kościelnym. W tym sensie kara nałożona na sprawcę musi być proporcjonalna do ciężkości przestępstwa i krzywdy. Ze strony Kościoła owa kara jest nakładana na księży w postaci zupełnego wydalenia ze stanu duchownego, niezależnie od nałożonej normalnej kary - zaznaczył.

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że psychologowie na podstawie specyficznych objawów potrafią wskazać skłonności konkretnych osób do pedofilii, co jest również bardzo ważne w odniesieniu do kandydatów do kapłaństwa. - Dzięki odpowiedniemu badaniu choroby i jej objawów oraz z adekwatnym zastosowaniem interwencji profilaktycznych, można udzielić skutecznej pomocy i opieki osobom dotkniętym tą chorobą - wskazał.

Kard. Bertone podkreślił, że Kościół stawia pytanie, co należy uczynić z winowajcami.

- Ludzie chorzy są przecież istotami ludzkimi, którymi trzeba się opiekować i traktować z ojcostwem i miłosierdziem, nawet podczas odbywania kary, jak mówił papież Franciszek. Nawet wobec winnych należy pomyśleć o zastosowaniu terapii, która przy zachowaniu społeczności pomoże w pewnym sensie odbudować ich godność ludzką - przekonywał kardynał.

W czasie konferencji odczytano listy skierowane do uczestników obrad przez Benedykta XVI i prezydenta Dudę

"Korzystam z okazji, aby podziękować wam bardzo serdecznie za ogrom pracy, jaką wykonujecie, aby uczynić znanym w Polsce moje dzieło i moją teologiczną myśl. Wiecie, że nigdy nie chodziło mi o to żeby rozwijać własną, osobistą teologię lecz po prostu chciałem służyć wierze Kościoła i jej zrozumieniu w naszych czasach" - napisał Benedykt XVI.

"Mam zatem nadzieję, że w ostateczności praca naszego Instytutu (Centrum Studiów Ratzingera) także przyczyni się do tego, że w naszych czasach wiara ożyje na nowo i będzie mogła oddziaływać z mocą" - dodał poprzedni papież.

Prezydent Duda w liście podkreślił, że uczestnicy konferencji podejmują refleksję nad chrześcijańską koncepcją Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI w szczególnym czasie świętowania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

"Jestem przekonany, że obecne spotkanie przyczyni się do pogłębienia wiedzy o fundamentalnej wiedzy Kościoła katolickiego, historii i współczesności naszej ojczyzny i całego kontynentu oraz doniosłych wskazaniach zawartych w nauczaniu ostatnich papieży" - podkreślił prezydent. Wyraził też nadzieję, że wizyta w Polsce papieża Franciszka "stanie się okazją do refleksji nad dziedzictwem 1050 lat chrześcijańskiej Polski w perspektywie dnia dzisiejszego i czekającego nas jutra".

W konferencji, która obywała się pod patronatem premier Beaty Szydło, wzięła udział szefowa jej kancelarii Beata Kempa.

Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy powstało w 2012 r. w wyniku porozumienia Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, diecezji bydgoskiej i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, w której murach placówka znalazła siedzibę. Otworzył je ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Bertone. Zadaniem Centrum jest promowanie i rozwijanie dorobku naukowego jej patrona.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)