Kard. Nycz: nawet przy wigilijnym stole nie potrafimy rozmawiać
W Kościele trwa synod biskupów. W jego ramach w sobotę z księżmi dekanatów archidiecezji warszawskiej spotkał się kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha żalił się, że utraciliśmy umiejętność dyskutowania.
07.11.2021 09:15
- Kościół ze swej natury jest synodalny. Chodzi o to, żebyśmy potrafili w Kościele rozmawiać właściwie na wszystkie tematy w ramach drogi synodalnej – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas sobotniego spotkania z księżmi z wszystkich dekanatów archidiecezji warszawskiej.
- Zbieramy się po to, żeby zastanowić się wspólnie, wysłuchać i porozmawiać, a także dać wyraz naszej troski o Kościół. Chodzi o to, żebyśmy rozmawiali z wiarą i tak szczerze, żeby usłyszeć głos Ducha Świętego - powiedział kard. Nycz, zachęcając do skorzystania z potencjału katolików świeckich.
Metropolita warszawski zaznaczył, że celem dialogu najczęściej jest wymiana poglądów i wzajemne ubogacenie. Jak wskazał hierarcha ten dialog niekoniecznie musi doprowadzić do konsensusu.
- My nawet przy wigilijnym stole nie potrafimy rozmawiać, bo musimy koniecznie dojść do jakiegoś wspólnego wniosku - ocenił kard. Nycz. - Nie zawsze jest to możliwe. Nie to jest celem dialogu, ale też drogi, na którą nas wprowadza Ojciec Święty - dodał metropolita warszawski.
Podczas kongregacji duchowni wysłuchali wykładu bp. Piotra Jareckiego na temat podstaw teologicznych i eklezjologicznych Synodu Biskupów. Przekazał on też księżom "Wskazania na owocne przeprowadzenie konsultacji synodalnych w Archidiecezji Warszawskiej". Kard. Nycz poinformował, że mianował biskupa pomocniczego Piotra Jareckiego swoim delegatem ds. synodu.
Podczas fazy diecezjalnej synodu, która została wydłużona i potrwa do połowy kwietnia 2022 oprócz spotkań w parafiach, będą się odbywały również synodalne spotkania konsultacyjne na poziomie diecezjalnym. Najbliższe – 23 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Synod Biskupów ruszył w Watykanie 10 października. Odbywa się pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Potrwa dwa lata w trzech etapach: lokalnym, kontynentalnym i powszechnym. Zakończy się w Rzymie w październiku 2023 roku.
Żródło: archwwa.pl