Kard. Kazimierz Nycz: są podobieństwa w pontyfikatach Franciszka i Jana Pawła II
Jest wiele podobieństw w między papieżem Franciszkiem a Janem Pawłem w sposobie sprawowania pontyfikatu - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz na prezentacji filmu pt. "Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat".
Polski film dokumentalny w reż. Krzysztofa Tadeja zaprezentowano w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W obrazie przedstawiono wypowiedzi Polaków - hierarchów, księży i świeckich - związanych z Watykanem, którzy mówią o pierwszych miesiącach pontyfikatu papieża z Argentyny.
- Chcieliśmy pokazać cechy osobowości i charakter obecnego papieża - powiedziała producentka filmu Magdalena Wolińska-Riedi. Zwróciła uwagę, że Franciszek od pierwszych dni pontyfikatu zadziwia swoim niekonwencjonalnym zachowaniem, swoją mocną osobowością, otwartością i charyzmą. Swoim postępowaniem "zmienia Kościół i ludzi" - podkreśliła.
Zdaniem metropolity warszawskiego pomiędzy obecnym papieżem a Janem Pawłem II istnieje duże podobieństwo, jeśli chodzi o przełomowy styl sprawowania urzędu. - Dotyczy to nie istoty Kościoła, ale osobistego charyzmatu, którym był obdarzony Jan Paweł II i jest obdarzony Franciszek - podkreślił kard. Nycz.
- Musimy sobie przypomnieć, jakie było i zdziwienie i radość świata, kiedy zaczynał pontyfikat Jan Paweł II, także w zupełnie nowym stylu. Osobiście widzę wiele podobieństw w stylu pontyfikatu papieża Franciszka i Jana Pawła II, może z jedną dość zasadniczą różnicą - bo Jan Paweł II od samego początku ogromną wagę przywiązywał do nauczania doktrynalnego, a wyrazem tego były encykliki i to zaraz na początku pontyfikatu - zaznaczył kard. Nycz.
Według kardynała Nycza wybór argentyńskiego kardynała jest odpowiedzią na zapotrzebowanie dzisiejszego Kościoła, który bardzo prężnie rozwija się zwłaszcza w krajach Afryki, Azji, w Ameryce Południowej. Zdaniem metropolity warszawskiego było zapotrzebowanie, żeby papieżem został ktoś z tamtych kręgów i z tamtych krajów.
- I to wyjście poza Europę jest największym novum konklawe, które miało miejsce w ubiegłym roku. I to wszystko, o czym mówi ten film, to są jakby konsekwencje tego nowego doświadczenia Kościoła, doświadczenia wiary, doświadczenia jej przekazywania - uważa hierarcha.
Grzegorz Gałązka, fotografik od wielu lat pracujący w Watykanie, zwracał uwagę, że dokumentując obecny pontyfikat, trzeba mieć szczególny refleks. - Papież często zatrzymuje papamobile, by uścisnąć komuś rękę, porozmawiać, przytulić dziecko - mówił Gałązka.