Trwa ładowanie...

Kard. Kazimierz Nycz ogłosił datę i miejsce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

Znamy już oficjalną datę i miejsce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak poinformował kard. Kazimierz Nycz odbędzie się ona 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Share
Kard. Kazimierz Nycz ogłosił datę i miejsce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego
Źródło: prymaswyszynski.pl
d4176c3

- Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu - poinformował kard. Nycz.

- Mamy czas do przygotowania się do tej uroczystości i poznania osoby kard. Stefana Wyszyńskiego zwłaszcza przez młodych - powiedział kard. Nycz.

d4176c3

Podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano także logo beatyfikacyjne. Od dzisiaj działa również strona internetowa z informacjami o procesie przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego: www.prymaswyszynski.pl.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat

Papież Franciszek zatwierdził dekret oficjalnie uznający cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia 2 października. "Tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji." - poinformował Vatican News.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat. Wszczęto go z inicjatywy papieża Jana Pawła II w maju 1989 r. Odtąd przysługiwał mu tytuł sługi Bożego. Etap diecezjalny procesu zakończył się w 2001 r. i wtedy akta przekazano do Watykanu. W niemal 300 sesjach przesłuchano około 60 świadków. W lutym 2002 r. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności procesu diecezjalnego.

W latach 2012-2013 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej toczył się kościelny proces dotyczący uzdrowienia mieszkanki Szczecina za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. U 19-latki rozpoznano raka tarczycy. Kobieta miała operację, w czasie której usunięto jej zmiany nowotworowe. Rok później okazało się, że w gardle wyrósł guz, który dusił kobietę. Po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia nastąpił przełom w chorobie. Do tej pory nie było reemisji nowotworu.

d4176c3

Pod koniec 2017 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót prymasa. Od tego momentu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Rok później konsylium lekarskie Kongregacji ds. świętych zatwierdziło cudowne uzdrowienie 19-latki za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego.

d4176c3

Podziel się opinią

Share
d4176c3
d4176c3
Więcej tematów