Kard. Dziwisz uhonorowany medalem "Bogaci Miłosierdziem"
Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał
przyznawany przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej medal "Bogaci
Miłosierdziem". Nagrodzono go za wieloletnią pomoc finansową i
duchową potrzebującym w całej Polsce, a w szczególności za
wsparcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w jego rodzinnej
miejscowości Rabie Wyżnej.
Wyróżnienie, przyznawane osobom i instytucjom, które wspierają potrzebujących i dzieła Caritas, wręczono metropolicie krakowskiemu podczas dorocznego koncertu adwentowego w Filharmonii Krakowskiej. Podczas uroczystości kard. Dziwisz powiedział, że "prawdziwe miłosierdzie to o wiele więcej niźli tylko sama filantropia".
O uhonorowanie kard. Dziwisza wystąpili do Kapituły Medalu pacjenci i pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rabie Wyżnej. Z trzytygodniowych turnusów rehabilitacyjnych w tej placówce korzysta ok. 550 pacjentów rocznie. Są to osoby ze schorzeniami stawów, po urazach i złamaniach, ze zwyrodnieniami kręgosłupa, po udarach mózgu. Ks. Dziwisz wspiera ZOL w Rabie Wyżnej nie tylko duchowo, ale także pomagając w zdobyciu środków na jego funkcjonowanie.
Przy licznych obowiązkach księdza kardynała w Watykanie można się było zdumiewać jego wielkim zaangażowaniem w powstawanie Domu Opiekuńczo-Leczniczego w Rabie Wyżnej. Ksiądz kardynał z wrodzoną sobie skromnością zawsze chciał pozostać w cieniu, niezauważony i tak jest i dzisiaj, bo pomoc ta trwa nadal - mówił podczas uroczystości dyrektor ZOL w Rabie Wyżnej ks. Adam Kaczor.
Medal wręczył metropolicie dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula i przewodnicząca Kapitały Medalu Józefa Grodecka.
Ten medal powinien dostać ks. Adam i siostry nazaretanki, które tam pracują- mówił, dziękując za wyróżnienie, kard. Dziwisz. Medal ten rodzi we mnie wdzięczność wobec samego dzieła Caritas, które jest tak dobrze realizowane w naszej Archidiecezji. Z tego też względu w medalu tym widzę piękne odbicie was wszystkich, którym idea miłosierdzia leży na sercu i którzy ją już od wielu lat krzewicie- powiedział metropolita krakowski.
Kardynał przypomniał o zapisanych przez św. Faustynę w "Dzienniczku" trzech sposobach czynienia miłosierdzia bliźnim poprzez czyn, słowo i modlitwę. Jak podkreślił czyny miłosierdzia "nigdy nie powinny bazować wyłącznie na motywacji czysto ludzkiej", a "prawdziwe miłosierdzie to o wiele więcej niźli tylko sama filantropia".
Druga forma spełniania miłosierdzia realizuje się poprzez słowa. Takie słowo, które budzi nadzieję i wewnętrzny ład.(...) Wskazuje na drogi wyjścia nawet z największych zaułków ciemności. I sprawia, iż po takim dialogu nabiera się większego zaufania do ludzi i chce się żyć- mówił ks. Dziwisz.
Podkreślił też wagę modlitwy, bez której ludziom pomagającym innym "szybko groziłoby tak zwane wypalenie". Jak zaznaczył kardynał, bez niej "dość łatwo zamienilibyśmy się z apostołów miłosierdzia w zwykłych działaczy".
Medale "Bogaci Miłosierdziem" do tej pory otrzymali m.in.: Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski, Rada Katolików Świeckich w Kolonii, Zgromadzenie Braci Albertynów, Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Na awersie medalu, zaprojektowanego przez prof. Czesława Dźwigaja, obok znaku Caritas i nazwy medalu jest wygrawerowane nazwisko laureata. Na rewersie widać zarys katedry wawelskiej i małe znaki Caritas u jej podnóża, które symbolizują rzesze ludzi zaangażowanych w pomoc innym.
Podczas tegorocznego koncertu adwentowego zabrzmiała muzyka, którą papież Benedykt XVI i wierni usłyszeli w trakcie mszy św. na krakowskich Błoniach 28 maja tego roku.