WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
relikwie

Kard. Dziwisz przekazał relikwie św. Stanisława kolegiacie w Szamotułach

Metropolita krakowski, kardynał Stanisław
Dziwisz przekazał kolegiacie w Szamotułach relikwie głównego patrona Polski, św. Stanisława Biskupa. Szamotulska parafia starała się o nie od kilkudziesięciu lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W każdym czasie potrzebni są Kościołowi dobrzy pasterze na wzór św. Stanisława, którzy odważnie głoszą Ewangelię i dają świadectwo Jezusowi Chrystusowi - przypomniał w trakcie homilii metropolita krakowski.

Witając się z wiernymi zebranymi w szamotulskiej kolegiacie, Dziwisz przypomniał, że relikwie świętego przed laty obiecał przywieźć do Szamotuł ówczesny arcybiskup metropolita krakowski, ksiądz kardynał Karol Wojtyła.

Jego wybór na papieża w 1978 roku uniemożliwił spełnienie obietnicy.

WP

Wzruszający jest fakt, że w świadomości mieszkańców Szamotuł pozostało przekonanie, iż kardynał krakowski spełni obietnicę. Dzisiaj czuję się niejako wykonawcą testamentu Sługi Bożego i ze wzruszeniem spełniam jego wolę, przekazując wam relikwie świętego Patrona Polski Stanisława, który jest także pierwszym Patronem waszego kościoła i parafii - powiedział kardynał Dziwisz.

Arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, stwierdził, że Szamotuły otrzymały szczątki jednej z najważniejszych postaci polskiej historii i "ojca naszej ojczyzny".

Od dzisiejszego dnia wierni z Szamotuł mogą uczestniczyć pełniej we wzniosłej chwale jaką okryła się nasza ojczyzna dzięki odważnemu życiu i męczeńskiej śmierci św. Stanisława. Po 800 latach od przyjęcia stanisławowego patronatu, tutejsza parafia zostaje dziś wsparta i ubogacona dodatkowo relikwiami swojego świętego patrona - powiedział Gądecki.

Metropolita krakowski stwierdził w trakcie homilii, że św. Stanisław jako pasterz Kościoła krakowskiego odważnie bronił praw człowieka i nie ugiął się przed władzą, która te prawa deptała. Przypomniał, że dobrzy, odważni pasterze, podobni do św. Stanisława potrzebni są kościołowi i ojczyźnie.

WP

Uroczystości w Szamotułach rozpoczęła procesja z relikwiami św. Stanisława ulicami miasta.

Pierwszy, drewniany kościół pod wezwaniem świętego powstał w Szamotułach w XIII wieku. W XV wieku na jego miejscu stanął murowany kościół p.w. św. Stanisława. Obecnie nosi on wezwanie Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisław Biskupa i Męczennika.

W kolegiacie znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia "Szamotuł Pani", będący kopią słynnej ikony Matki Bożej Kazańskiej.

Biskup krakowski, męczennik, święty, patron Polski, Stanisław ze Szczepanowa urodził się w 1030 roku, zmarł 11 kwietnia 1079 w Krakowie. Według kroniki Galla Anonima biskup wdał się w zatarg z królem Bolesławem Śmiałym, za co władca wydał go na śmierć przez obcięcie członków.

WP

Według Wincentego Kadłubka, biskup stanął w obronie niewiernych żon rycerzy walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał ukarać. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy świętej, a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował świętego.

Według innych źródeł biskup został stracony za spiskowanie przeciwko królowi.

W 1253 roku papież Innocenty IV kanonizował biskupa Stanisława, a jego święto ustanowił na dzień 8 maja. Wezwanie św. Stanisława otrzymała katedra na Wawelu, gdzie znajdują się relikwie Męczennika.

W 1963 roku papież Jan XXIII ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Marią Panną Królową Polski głównym patronem Polski.

WP

Co roku w niedzielę po 8 maja odbywa się procesja z relikwiami św. Stanisława z katedry wawelskiej do kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisław Biskupa na Skałce.

Polub WP Wiadomości
WP
WP