Kard. Dziwisz: Kościół zawsze był z narodem
Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył w sobotę uroczystościom koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Daleszycach. Wspomniał podczas homilii o rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i podkreślił, że w czasach nagłaśnianej nieustannie krytyki Kościoła, potrzebne nam są dzisiaj takie świadectwa.
17.07.2021 18:35
Podczas homilii wygłoszonej w kościele w Daleszycach (woj. świętokrzyskie) kard. Dziwisz podkreślał, że złote papieskie korony dla obrazu Matki Bożej Szkaplerznej zostały nadane z upoważnienia papieża Franciszka jako "dojrzały owoc wielowiekowej czci, jaką wśród wiernych cieszył się i nadal cieszy piękny obraz Daleszyckiej Madonny". Wskazał, że o szczególnym kulcie świadczą liczne dokumenty, "a zwłaszcza wota składane z wdzięczności za wysłuchane prośby i błagania".
- Ileż skierowano tu do Niej westchnień, ileż wypowiedziano "zdrowaś Maryjo", ileż wylano przed Jej wizerunkiem łez, ileż złożono przed nim podziękowań. Nie znamy całej tej wielkiej tajemnicy ludzkich serc, ale wiemy, że ta żywa i wzruszająca historia zapisana w sercu Boga i w sercu Matki Boga-Człowieka - mówił kard. Dziwisz.
Kard. Dziwisz przypominał również, że pod koniec lipca przypada piąta rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zwracał uwagę, że pięć lat temu niezliczonej rzeszy młodych z całego świata towarzyszyły entuzjazm i radość wiary.
Kard. Dziwisz: nieustanna krytyka Kościoła
- Są nam potrzebne takie świadectwa, również – i może przede wszystkim – dzisiaj, kiedy nagłaśniane nieustannie krytyki Kościoła, słuszne i niesłuszne, mogą odbierać wszystkim, a zwłaszcza młodym, radość z przynależenia do wielkiej wspólnoty uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, jedynej nadziei świata i człowieka - mówił hierarcha.
Duchowny dodał, że "dzisiaj krytyki nie omijają nawet tak wielkiej postaci, jak św. Jan Paweł II, który odegrał opatrznościową rolę w życiu całego Kościoła, a także naszego narodu".
Kard. Dziwisz broni Jana Pawła II
- To przecież on nas przeprowadził przez morze czerwone komunizmu do wolności i niepodległości. Niektóre środowiska zapominają o tej karcie naszej historii. Kościół w naszej ojczyźnie zawsze był z narodem, a naród pozostawał wierny Kościołowi, dostrzegając w nim jeden z filarów swojej tożsamości - podkreślił kard. Dziwisz.
Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Namalowany jest na desce, reprezentuje szkołę niemiecką. W XVII w. został uznany za cudowny i przyozdobiony srebrnymi sukienkami, koroną i berłem, które są obecnie w prezbiterium w ramie.