PolskaKard. Dziwisz: głosowanie to przywilej i obowiązek

Kard. Dziwisz: głosowanie to przywilej i obowiązek

Metropolita krakowski kardynał Stanisław
Dziwisz powiedział w Lublinie, że pójście do wyborów
jest przywilejem i jednocześnie obowiązkiem obywateli, z którego
nikt nie może ich zwolnić.

Kard. Dziwisz: głosowanie to przywilej i obowiązek
Źródło zdjęć: © PAP

21.10.2007 | aktual.: 21.10.2007 14:45

Pójście do wyborów z jednej strony jest przywilejem decydowania o przyszłości politycznej i tak samo przyszłości ekonomicznej kraju, ale jest to też obowiązek moralny - powiedział dziennikarzom metropolita.

Nie można zostawiać kraju bez tej decyzji ze strony społeczeństwa, bo to społeczeństwo ma w sobie władzę, a tylko deleguje wybierając posłów czy senatorów. Z tego nikt nie może społeczeństwa zwolnić - dodał.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że ten, kto nie idzie do wyborów, "nie powinien potem zabierać głosu i krytykować tych, których nie wybrał".

Metropolita krakowski uczestniczył w inauguracji nowego roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Kard. Dziwisz podczas mszy świętej, rozpoczynającej uroczystość inauguracji podkreślił, że uniwersytet katolicki jest miejscem, gdzie młodzi ludzie poznają wyzwania, przed którymi staje współczesny świat a wraz z nim i Kościół.

Jest to środowisko, w którym szuka się prawdy, głosi się prawdę i żyje się prawdą. Uniwersytet katolicki to kuźnia prawych charakterów, ewangelicznego spojrzenia na świat, szczególnej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno. Uniwersytet to laboratorium pogłębionych relacji międzyludzkich otwarcia na świat, szukania odpowiedzi na pytania, jakie zadaje dzisiejszy człowiek - powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita zaznaczył, że KUL od początku był "sługą prawdy", a jego powstanie po pierwszej wojnie światowej było "darem Bożej Opatrzności dla wolnej Polski". Kardynał powiedział, że dzisiejsza Polska i Kościół w Polsce nadal potrzebuje tej służby, nie mniej niż wtedy, gdy KUL w czasach komunistycznych "był oazą wolnej myśli, niezależnej kultury, odważnych pytań, pogłębionej antropologii".

List do uczestników inauguracji skierował prezydent RP Lech Kaczyński. Podkreślił w nim, że KUL stawia sobie za zadanie "harmonijnie łączyć pogłębianie wiedzy w formacją religijną". Zaznaczył, że uniwersytet odwołując się do dziedzictwa i wartości minionych tysiącleci, może "dopomóc Europie odnaleźć i zachować własną duszę, ożywiając owe chrześcijańskie korzenie, które dały jej początek".

"Jestem przekonany, iż Państwa wysiłek podejmowany w tym duchu potrzebny jest Kościołowi, naszej ojczyźnie i narodowi" - napisał prezydent.

W uroczystości wzięło udział liczne grono biskupów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy różnych polskich uczelni, przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r., w okresie, gdy po zaborach odradzała się wolna Polska. Obecnie na jego dziewięciu wydziałach studiuje ponad 23 tys. studentów, a wykłada ponad 1100 nauczycieli akademickich.

Źródło artykułu:PAP
wyborygłosowanielublin
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)