Trwa ładowanie...

Kapelani zatrudnieni w skarbówce. Wiemy ile nas kosztują

609 tysięcy złotych – tyle z budżetu państwa wydaliśmy na zatrudnienie 10 kapelanów w Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 roku. Duchowni mają tam za zadanie m.in. organizować nabożeństwa albo zajmować się opieką duszpasterską nad pracownikami.

Share
Kapelani zatrudnieni w skarbówce. Wiemy ile nas kosztują
Źródło: Materiały prasowe
d5fr3ne

Do pracy w skarbówce wskazuje ich biskup, ale zatrudnia Krajowa Administracja Skarbowa. Ich działalność prowadzona jest w oparciu o przepisy, które weszły w życie już pod rządami PiS. Mianowanie do służby kapelanów odbywa się na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.

Ich wynagrodzenie reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2017 r. A zakres obowiązków wynika z "Porozumienia między Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej z 23 listopada 2017 r.”

d5fr3ne

Sprawdziliśmy, poprzedni rząd PO-PSL nie praktykował zatrudnienia kapelanów w skarbówce.

Zobacz też: Precedens w obradach Sejmu. Neumann: to budzi podejrzenia

Co robią kapelani i ile zarabiają? Jak wynika z odpowiedzi na poselską interpelację przygotowaną przez wiceministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Walczaka, w 2018 r. w KAS służbę pełniło 10 kapelanów (9 w izbach administracji skarbowej i 1 w Ministerstwie Finansów)
.

Zgodnie z przepisami, kapelani "mają prawo organizować opiekę duszpasterską dla pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin”, "organizowania nabożeństw”, czy "współorganizować uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej”.

d5fr3ne

- Łączny koszt zatrudnienia kapelanów w 2018 r. wyniósł 609 tys. zł (koszty uposażeń, nagród, świadczeń przysługujących funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej oraz koszty delegacji), z tego 565,7 tys. zł stanowiły uposażenia (uposażenia, nagrody 3 proc. z funduszu nagród, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe)
– informuje wiceminister Piotr Walczak.

Jak wynika z danych resortu finansów, przeciętne miesięczne wynagrodzenie kapelanów w skarbówce wynosiło w 2018 r. to 4 714 zł netto.

Sejm.gov.pl
Źródło: Sejm.gov.pl, Fot: sejm.gov.pl

Według informacji przekazanych posłom w kwietniu br. przez resort finansów wynagrodzenie kapelanów wynosi od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto i jest uzależnione od miejsca pracy. W Izbie Skarbowej w woj. mazowieckim kapelan zarabia ok. 7,3 tys. zł brutto. W lubelskim "tylko" 4,8 tys. zł brutto. A duchowny na pół etatu w woj. zachodniopomorskim 2,4 tys. zł brutto. Jest to kwota uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami.

d5fr3ne

Po co kapelan w skarbówce? Według części urzędników, rozmówców "Gazety Wyborczej” ich zatrudnienie budzi spore kontrowersje. - Duchowny nie pojawia się fizycznie w urzędzie, ani nie odbija karty czasu pracy. Czasem wysyła maile. Ostatnio widziałam go na Wigilii – mówiła w "GW” urzędniczka wysokiego szczebla jednej z izb administracji skarbowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5fr3ne

Podziel się opinią

Share
d5fr3ne
d5fr3ne
Więcej tematów