PolskaKandydaci SLD i Samoobrony do sejmowej komisji ds. PKN Orlen

Kandydaci SLD i Samoobrony do sejmowej komisji ds. PKN Orlen

Bogdan Bujak i Andrzej Różański to kandydaci
SLD do sejmowej komisji śledczej w sprawie PKN Orlen. Samoobrona
wystawiła Andrzeja Grzesika. Po południu minął termin
zgłaszania kandydatów do tej komisji.

29.06.2004 | aktual.: 29.06.2004 16:59

Nazwiska kandydatów pozostałych klubów i kół były znane już w poniedziałek. Są to Roman Giertych (LPR), Zbigniew Wassermann (PiS), Konstanty Miodowicz (PO), Andrzej Celiński (SdPl), Andrzej Aumiller (UP), Józef Gruszka (PSL), Zbigniew Witaszek (FKP) i Antoni Macierewicz (RKN).

Obraz

Bujak jest od niedawna szefem sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Różański zasiada w komisjach infrastruktury oraz obrony narodowej. Jest także szefem pomorskiego SLD. Grzesik reprezentuje Samoobronę w sejmowej komisji ds. służb specjalnych

Zgodnie z ustaleniami Konwentu Seniorów, SLD mógł zgłosić dwóch kandydatów, a pozostałe kluby po jednym. Wspólnego przedstawiciela będą miały koła poselskie: Dom Ojczysty, Porozumienie Polskie, Ruch Katolicko-Narodowy i Ruch Odbudowy Polski. W sumie komisja będzie liczyła 11 osób.

Sejm wybierze komisję śledczą w sprawie PKN Orlen prawdopodobnie w piątek. Pod warunkiem jednak, że do środy nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia co do kandydatów do tej komisji. Jeśli byłyby zastrzeżenia, to nie wiadomo, czy podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia udałoby się posłom uzgodnić niekontrowersyjnych kandydatów do komisji.

Pod koniec maja Sejm zdecydował o powołaniu komisji śledczej w sprawie PKN Orlen. Powołanie komisji zaproponowała w kwietniu sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

2 kwietnia "Gazeta Wyborcza", powołując się na byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka, napisała, że byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego zatrzymano za wiedzą ówczesnego premiera Leszka Millera, by uniemożliwić zawarcie rzekomo niekorzystnego dla Polski kontraktu na dostawy ropy naftowej. Chodziło o wart 14 mld dolarów kontrakt, dający firmie J&S wyłączność na dostawy rosyjskiej ropy dla PKN Orlen, co miało zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Kaczmarek mówił także, że skład rady nadzorczej PKN Orlen był uzgadniany przez premiera i prezydenta z biznesmenem Janem Kulczykiem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)