Trwa ładowanie...
d334d6n

Kandydaci do Złotej Palmy na start


Listę 23 filmów, które wezmą udział w konkursie 54. Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosił w czwartek jego dyrektor Gilles Jacob.

d334d6n
d334d6n

Wśród wybranych filmów znalazło się m.in. pięć filmów amerykańskich, cztery francuskie, dwa włoskie, a także pięć filmów azjatyckich (z Japonii, Tajwanu i Iranu) oraz - po raz pierwszy - film z Bośni. W sumie w konkursie pojawią się filmy z 12 krajów.

O Złotą Palmę, główną nagrodę Festiwalu walczyć będą m.in. zdobywcy tego trofeum z poprzednich lat: David Lynch (Złota Palma w 1990 roku za "Dzikość serca"), bracia Coen (zdobywcy głównej nagrody w 1991 za "Barton Fink"), Shohei Imamura (Złota Palma 1983 za "Balladę Narayamy"), a także dawno nie biorący udziału w festiwalu Jean-Luc Godard.

Festiwal zostanie otworzony pokazem australijskiego filmu "Moulin Rouge" w reżyserii Baza Luhrmanna, w którym wystąpili Nicole Kidman i Ewan McGregor.

Ceremonię otwarcia i zamknięcia festiwalu poprowadzi brytyjska aktorka Charlotte Rampling. Jury przewodniczyć będzie skandynawska reżyserka i aktorka Liv Ullman, a zasiądą w nim także Charlotte Gainsbourg, Mathieu Kassovitz i Terry Gilliam.

Festiwal Filmowy w Cannes odbywać się będzie w dniach 9 - 20 maja. (reb)

d334d6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d334d6n
Więcej tematów