Kanclerz Niemiec w Warszawie. Wiadomo, o czym będzie rozmawiał z premierem Morawieckim
Po południu swoją pierwszą wizytę w Warszawie złoży nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W agendzie spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim nie zabraknie trudnych tematów. Politycy mają rozmawiać m.in. o gazociągu Nord Stream II, polityce Rosji wobec Europy, a także niezależności sądownictwa w Polsce.
W trakcie spotkania ma zostać poruszony również temat kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej oraz napiętej sytuacji między Moskwą a Kijowem, w związku z gromadzeniem wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.
Reuters podkreśla, że już przed spotkaniem obie strony zajęły jasne stanowisko w kluczowych sprawach, które mają zostać poruszone.
Jeżeli chodzi o Nord Stream 2, premier Morawiecki podkreślał wcześniej, że będzie mawiał Scholza do powstrzymania uruchomienia tego przedsięwzięcia. Strona polska konsekwentnie przypomina, że umożliwienie Rosji przesyłania gazu na Zachód z pominięciem Ukrainy, może być wykorzystywany przez Kreml do stosowania szantażu energetycznego wobec krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Zobacz też: Nowy kanclerz Niemiec. Sikorski boi się ataków PiS
Nowy kanclerz Niemiec jednak nie zabrał dotąd w tej sprawie jasnego stanowiska. Scholz nie odniósł się też do żądań ze strony Polski i Stanów Zjednoczonych, które domagają się wstrzymania prac przy gazociągu, gdyby doszło do ataku Rosji na Ukrainę.
Temat ten pojawił się w rozmowie Joe Bidena z Władimirem Putinem, a amerykański Departament Stanu zapewnił, że Stany Zjednoczone porozumiały się z Niemcami, co do przyszłości Nord Stream II w przypadku inwazji na Ukrainę. Nowe władze w Berlinie jednak nie skomentowały tych doniesień. Olaf Scholz powiedział jedynie, że wejście wojsk rosyjskich na ukraińskie terytorium "pociągnie za sobą konsekwencje".
Kanclerz Niemiec w Warszawie. Rozmowy o migrantach i praworządności
Różnicy zdań między Scholzem a Morawieckim nie powinno być za to podczas rozmowy na temat kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Niemcy już wcześniej deklarowały wsparcie dla wysiłków Polski podejmowanych w celu powstrzymania napływu cudzoziemców.
Władze w Berlinie w ostatnim czasie starały się też łagodzić kwestię sporu Polski z Brukselą w kwestii praworządności. Nowa szefowa spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapewniła w piątek w Warszawie, że Niemcy są gotowe pomóc znaleźć rozwiązanie tego "sporu prawnego".
Źródło: PAP