Trwa ładowanie...
d3nlg1o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dementuje doniesienia "Bilda": nie ma żadnej nowej strategii

• Angela Merkel: mamy silne argumenty, nie zmienimy swojej strategii
• "Bild": Merkel zapowiedziała zmianę polityki w celu odzyskania konserwatywnych wyborców
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (AFP, Fot: Bernd von Jutrczenka / dpa)
d3nlg1o

- Nie ma żadnej nowej strategii - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel dziennikarzom w Berlinie, odpowiadając na doniesienia "Bilda". CDU dysponuje, jej zdaniem, "silnymi argumentami" pozwalającymi na skuteczną polemikę z innymi partiami, także z AfD, ale "bez piany na ustach".

"Bild" napisał we wtorkowym wydaniu, że podczas obrad kierownictwa swojej partii CDU Merkel zapowiedziała zmianę polityki w celu odzyskania konserwatywnych wyborców, którzy przez niezadowolenie z aktualnego kursu chadeków głosują na prawicowo-populistyczną Alternatywę dla Niemiec.

Według "Bilda" Merkel miała powiedzieć członkom prezydium partii, że CDU musi otworzyć się na wyborców na prawo od centrum, a także zmienić swoje podejście do Alternatywy dla Niemiec. - Ciągłe walenie w AfD i w jej wyborców nie ma sensu, ponieważ (ataki) wzmacniają jedynie solidarność wewnątrz tego ugrupowania - tłumaczyła kanclerz.

d3nlg1o

Niemiecki tabloid powoływał się na informacje uzyskane od uczestników posiedzenia prezydium CDU.

Eksperci uważają, że dokonane przez Merkel w minionych latach przesunięcie CDU na lewo - m.in. rezygnacja z energii atomowej, likwidacja powszechnego obowiązku służby wojskowej, przyznanie większych praw parom homoseksualnym - jest, obok polityki migracyjnej, jedną z głównych przyczyn słabszych wyników CDU i wzrostu poparcia dla AfD.

W najnowszym sondażu opublikowanym we wtorek przez "Bild" antyislamska i antyimigracyjna AfD uzyskała 13,5 proc. poparcia, co plasuje ją na trzecim miejscu po CDU i SPD. CDU cieszy się poparciem 32 proc. wyborców; w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2013 roku chrześcijańscy demokraci uzyskali 41,5 proc. głosów.

Na zakończonym w niedzielę zjeździe AfD uchwaliła program, w którym odrzuca islam i wielokulturowość, propaguje tradycyjny model rodziny oraz domaga się wycofania z Niemiec zagranicznych oddziałów wojskowych i broni atomowej.

d3nlg1o

Podziel się opinią

Share

d3nlg1o

d3nlg1o
Więcej tematów