Trwa ładowanie...
d3ofuxr
premier
31-03-2003 14:47

"Kanclerz" chciałby być kanclerzem

Premier Leszek Miller w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" powiedział, że głosowałby za zmianami w konstytucji, które wzmacniałyby rolę premiera. Wątpliwości premiera budzi zmiana ordynacji wyborczej na większościową. Miller, nazywany "Kanclerzem" opowiedział się za kanclerskim systemem rządów.

d3ofuxr
d3ofuxr

Na pytanie, czy głosowałby za zmianami w konstytucji, które wzmacniałyby rolę premiera, i za ordynacją większościową z jednomandatowymi okręgami, premier odpowiedział: "Za tym pierwszym - tak, ale wówczas prezydent powinien być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe".

"A co do ordynacji większościowej, to nie mam takiego przekonania. Zwycięzcami w jednomandatowych okręgach mogliby zostać ludzie, którzy są w stanie kupić sobie poparcie. Teraz też jest to możliwe, ale jednak trudniejsze. Głównym problemem byłoby jednak rozdrobnienie polityczne Sejmu" - powiedział premier.

Lepsze są rządy prezydenckie czy kanclerskie? - padło pytanie. "Wydaje mi się, że jednak rządy o charakterze kanclerskim, tak jak to jest w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii" - odparł Miller.

"Prezydent żałuje, że głowa państwa nie może zgłaszać wotum nieufności wobec rządu. Czy sądzi pan, że gdyby konstytucja przewidywała taką możliwość, pana gabinet zajmowałby już ktoś inny?" - zapytali premiera dziennikarze "Wprost".

d3ofuxr

_ "Proszę zapytać o to prezydenta. Słysząc to, tym bardziej opowiadam się za systemem kanclerskim"_ - odpowiedział.

Dziennikarze "Wprost" przytoczyli słowa prezydenta, że "rząd znalazł się na huśtawce". - Zamierza pan ustąpić? - zapytali Millera. - Nie zamierzam - odpowiedział.

Czy kiedykolwiek stosunki między panem a prezydentem były tak złe jak obecnie? - padło pytanie. _ "Był taki czas w SdRP, że były zdecydowanie gorsze. Kwaśniewski był wówczas przewodniczącym partii, a ja sekretarzem generalnym"_ - odpowiedział Miller.

"Ale czy to przekłada się na funkcjonowanie instytucji publicznych? Nie zauważyłem. Mieliśmy posiedzenie Rady Gabinetowej w Pałacu Prezydenckim. Mówiliśmy o reformie finansów publicznych, o sytuacji międzynarodowej. Prezydent udzielił poparcia polityce rządu zarówno na posiedzeniu Rady, jak i na wspólnej konferencji prasowej" - podkreślił premier.

d3ofuxr

"A w tym czasie udzielił wywiadu w Rzeczpospolitej, w którym zastanawiał się, czy to pan powinien kierować krajem w tym kluczowym dla Polski momencie" - zauważyli dziennikarze Wprost.

"To jest uroda naszego prezydenta. Dlaczego przywiązują państwo takie znaczenie do jednego wywiadu?" - odparł premier.

"Jestem przekonany, że prezydent zawsze może mnie wezwać i powiedzieć: Panie premierze, uważam, że rząd wyczerpał swoje możliwości. Ale do tej pory niczego takiego nie usłyszałem" - powiedział premier, pytany, czy jest przekonany, że "słowa prezydenta nie będą miały wpływu na rzeczywistość".

Wywiad z premierem we "Wprost" rozpoczyna się od pytania: _ "Gdyby stanęła przed panem wróżka i powiedziała: wolałbyś mieć w pałacu Prezydenckim Kwaśniewskiego czy Wałęsę, kogo by pan wybrał?"_.

_ "Nie złapią mnie państwo na czymś takim. Oczywiście, że wolę Kwaśniewskiego"_ - odpowiedział premier. (mp)

d3ofuxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofuxr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj