Trwa ładowanie...
d10xy7x

Kancelaria Prezydenta: "Prezes TVP Maciej Łopiński to osoba fizyczna, a nie publiczna"

Kancelaria Prezydenta nie chce ujawnić szczegółów dotyczących zamieszkiwania Macieja Łopińskiego w prezydenckiej willi w Warszawie. Tłumaczenia urzędników są kuriozalne. Ich zdaniem jest on... osobą fizyczną, a nie osobą publiczną. Ten sam Łopiński jest obecnie p.o. prezesa Telewizji Publicznej i członkiem rad nadzorczych w państwowych spółkach.
Share
Maciej Łopiński może obecnie dowolnie korzystać ze służbowych aut
Maciej Łopiński może obecnie dowolnie korzystać ze służbowych autŹródło: East News, Fot: ARTUR BARBAROWSKI
d10xy7x

Przypomnijmy, Łopiński od niedawna jest p.o. prezesa Telewizji Publicznej. Jego doradcą został dotychczasowy prezes Jacek Kurski. Nieoficjalnie mówi się, że to Kurski nadal rządzi TVP, a nazwisko Łopińskiego figuruje jedynie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Łopiński ma swoją funkcję pełnić do maja br.

Kim jest "czasowy" szef TVP? To były, zaufany współpracownik i minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz były parlamentarzysta PiS. To też dobry znajomy prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Łopiński od sierpnia 2015 r. do grudnia 2016 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Był tzw. łącznikiem między partią a głową państwa. Za swoje dobre relacje z prezesem PiS jest sowicie nagradzany Oprócz pracy w TVP, zasiada w radzie nadzorczej PZU. Jest również doradcą zarządu w PKN Orlen. W sumie co miesiąc na jego konto wpływa kilkadziesiąt tysięcy złotych.

d10xy7x

Zobacz też: "Bzdury". Rywal Andrzeja Dudy reaguje na słowa Karczewskiego i Kaczyńskiego

Ten sam Łopiński nadal mieszka (blisko od 5 lat) w prezydenckiej willi w centrum Warszawy. Według danych z 2019 roku, Łopiński za 73-metrowe lokum płacił 2,9 tys. zł plus ok. 710 zł opłat eksploatacyjnych. Polityk miał płacić za lokum z własnej kieszeni. Na komercyjnym rynku nieruchomości wynajęcie takiego mieszkania w ścisłym Warszawy pozostaje w sferze marzeń.

Nieoficjalnie w staraniach o mieszkanie polityka wsparł osobiście prezes PiS. Chodzi o budynek należący do Kancelarii Prezydenta, a znajdujący się w sąsiedztwie Belwederu i Łazienek. Przed laty mieściły się tutaj biura fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Decyzją ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego rozwiązano z nimi umowę. Uznano, że willa będzie przeznaczona dla gości prezydenta. Jednym z pierwszych lokatorów był właśnie Łopiński.

d10xy7x

Drugi raz pojawił się w prezydenckim mieszkaniu w połowie 2015 roku, po wygranych wyborach przez Andrzeja Dudę. Według naszych informacji za Łopińskiego osobiście ręczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. W późniejszym okresie szef Prawa i Sprawiedliwości był częstym gościem Łopińskiego w prezydenckiej willi.

Podatnik płaci.Kancelaria ukrywa informacje

Zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta o szczegóły zamieszkiwania Macieja Łopińskiego w prezydenckiej willi. M.in. o koszty jakie ponosi p.o. prezesa TVP i do kiedy obowiązuje umowa. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta, choć pytania dotyczyły publicznego obiektu (utrzymywanego z pieniędzy podatników), a także osoby, która pełni kilka publicznych funkcji, była sporym zaskoczeniem.

- Kancelaria Prezydenta RP wskazuje, iż żądania ujawnienia informacji na temat określonej z imienia i nazwiska indywidualnej osoby fizycznej nie dotyczą informacji o działalności Kancelarii Prezydenta RP jako organu władzy publicznej, lecz obejmują prywatną sferę ad personam, która nie ma charakteru publicznego - informuje WP prezydenckie biuro prasowe.

d10xy7x

W dalszej części odpowiedzi jest jeszcze więcej zaskakujących sformułowań.

- (...) Celem dążenia do uzyskania informacji publicznej jest podmiot indywidualny - osoba fizyczna, a nie sfera działalności organu władzy publicznej lub innych podmiotów zobowiązanych do udzielenia informacji publicznej - twierdzi Kancelaria Prezydenta.

Przypomnijmy, że w tej samej prezydenckiej willi przez długi czas mieszkał ostatnio były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Za jego zakwaterowanie płaciła Kancelaria Sejmu. 4 tysiące złotych netto miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10xy7x

Podziel się opinią

Share
d10xy7x
d10xy7x
Więcej tematów