Kambodża: regionalne porozumienie w sprawie walki z AIDS
Pięć państw azjatyckich podpisało w środę w Phnom Penh porozumienie w wspólnym zwalczaniu AIDS. Do paktu, mającego na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się w krajach azjatyckich wywołującego AIDS wirusa HIV, przystąpiły
Chiny, Kambodża, Laos, Tajlandia i Wietnam.
Porozumienie stanowi m.in. odpowiedź na niedawny raport UNDP - ONZ-owskiego Programu Rozwoju, z którego wynika, że rejon Azji Południowo-Wschodniej ze względu na znaczne migracje ludności jest najbardziej narażony na rozprzestrzenianie się wirusa HIV.
Podpisane w stolicy Kambodży porozumienie zakłada wymianę informacji, wspólne działania w zwalczaniu epidemii AIDS w regionie, szybkie diagnozowanie osób chorych oraz kampanie edukacyjne.
Według danych UNDP, w krajach regionu Mekongu a także na południu Chin, liczba nosicieli HIV rośnie z roku na rok i wynosi średnio kilka procent ludności. Wyjątkiem jest tylko Laos, gdzie liczba chorych na AIDS i zarażonych wirusem HIV jest stosunkowo niska.
Natomiast według danych ONZ w 1999 r. w Kambodży aż cztery procent dorosłych obywateli było nosicielami wirusa HIV. Od tego czasu jednak liczba zarażonych lawinowo wzrastała - ostrzegali eksperci z UNDP. Według chińskich oficjalnych danych, w tym roku nastąpił tu znaczący wzrost zakażeń wirusem HIV, w tym szczególnie na południu kraju.
Światowa Organizacja Zdrowia szacowała w lipcu, że około 6 milionów osób w Azji zarażonych jest wirusem HIV (z tego 3,9 miliona w samych tylko Indiach). Procentowo najwięcej zarażonych jest w Kambodży.
Do 2005 roku prawdopodobnie około 800 tysięcy Azjatów będzie rocznie umierać na AIDS - przewiduje WHO. Obecnie AIDS zabija w Azji każdego dnia około 1500 osób. (jask)