PiS straci olbrzymie pieniądze? Jasny głos z PKW. "Są dowody"
Ryszard Kalisz zabrał głos ws. wątpliwości dot. finansowania Komitetu Wyborczego PiS w kampanii wyborczej w październiku 2023 r. - Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości - oznajmił członek Państwowej Komisji Wyborczej.
Ryszard Kalisz oznajmił na antenie TVN24, że PKW jest "na etapie przyjmowania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych".
- Państwowa Komisja Wyborcza ma czas do 15 lipca. Przyjęliśmy już sprawozdania 27 komitetów wyborczych, takich bardziej lokalnych, natomiast z siedmiu ogólnopolskich jeszcze nie. Czekamy cały czas na przedstawienie nam wniosków ze strony Krajowego Biura Wyborczego - wskazał w "Faktach po Faktach".
- Oczywiście KBW bardzo dokładnie analizuje wszystkie dowody, które zostały zgłoszone PKW, zarówno od organów rządowych, w tym od ministra sprawiedliwości, jak i od wielu posłów, senatorów, ale także od wielu osób fizycznych - obywateli, wyborców - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie show w Korei Północnej. Putin witany jak król
Kalisz, mówiąc o aferze wokół FS i wątpliwościach ws. finansowania kampanii PiS wskazał, że w raporcie bardzo ważny będzie element o subsumpcji (przyporządkowaniu stanu faktycznego pod ogólną normę prawną - przyp. red.).
Zaznaczył, że istotne będzie również ustalenie, czy "kupowanie z Funduszu Sprawiedliwości wozów strażackich" odbywało się w trakcie kampanii wyborczej.
- Dostaliśmy dowody przede wszystkim z Ministerstwa Sprawiedliwości od pani minister (Zuzanny) Bluszcz-Rudzińskiej. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - podkreślił.
Powiedział, że członkowie PKW otrzymają materiały dowodowe w sprawie, a także analizę zespołu z Krajowego Biura Wyborczego, który przedstawi "treść uchwały PKW". - Przepisy są jasne. Wszelkie finansowania poza komitetem wyborczym są nielegalne - oświadczył.
Interaktywna mapa wydatków FS
Resort sprawiedliwości opublikował interaktywną mapę dotyczącą środków, które w latach 2019-2023 roku były przyznawane z Funduszu Sprawiedliwości poza naborem lub konkursem. Ministerstwo zwróciło uwagę na powiązanie środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski.
Adam Bodnar zaznaczył, że "mapa posłuży do tego, aby złożyć formalne zawiadomienie do Państwowej Komisji Wyborczej".
Prokurator Generalny zwrócił się do szefowej KBW Magdaleny Pietrzak, by PKW zweryfikowała, czy wydatki z Funduszu Sprawiedliwości były zgodne z zasadami finansowania kampanii, które zawiera Kodeks wyborczy.
Czytaj więcej:
Źródło: TVN24/PAP