"Posłanie ku pojednaniu" zostało podpisanie w piątek w Kaliszu przez zagranicznych dyplomatów, przedstawicieli lokalnych władz, biznesu i nauki. Uroczystość była punktem kulminacyjnym konferencji "Kalisz miasto otwarte"
W uroczystości wzięli udział m.in. Erwin Starnitzky - radca ambasady RFN, Aleksander Jakowlenko - konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, Andrzej Arendowski - prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Shai Aizin - radca handlowy ambasady Izraela.
Autorami dokumentu są: Zenon Sroczyński - właściciel zakładu "Hellena", Zbigniew Włodarek - prezydent miasta Kalisz, Krzysztof Walczak - prezes kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Główną ideą konferencji oraz przesłania jest pojednanie z tymi, których przodkowie żyli na tej ziemi z naszymi przodkami. W Kaliszu na przestrzeni wieku żyli Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie, Romowie, Macedończycy.
To miasto było ich domem - napisano w przesłaniu - pozozstaje poczucie straty, a niekiedy wstydu i zażenowania po zniszczeniu czegoś co było piękne, a odeszło bezpowrotnie. Dzisiaj nadszedł czas refleksji, czas na okazanie pamięci i wdzięczności. Jest to także czas zadośćuczynienia, naprawienia i odbudowania.
Zenon Sroczyński podkreślił, że posłanie ma nie tylko wymiar społeczny, polityczny, religijny, ale także ekonomiczny. Różne nacje tworzyły prosperity przedwojennego Kalisza. Aby polska gospodarka rosła w siłę na tych ziemiach musi mieszkać grupa samodzielnych inwestorów - powiedział właściciel Helleny.
Pojednanie jest nie tylko ideą idą za nim konkretne działania. Zbigniew Włodarek podkreślał starania władz samorządowych o utrzymanie kaliskich nekropolii mniejszości narodowych. Z kolei Sroczyński wyłożył fundusze na remont domu pogrzebowego na cmentarzu żydowskim.
Ważnym wydarzeniem była także sama konferencja, na której zaprezentowano bogate materiały z życia kaliskich mniejszości.
Krzysztof Cibor WP