Trwa ładowanie...
dopduhx

Kalejdoskop gospodarczy - 17 czerwca

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju spadły o 0,2% w stosunku do kwietnia, a w porównaniu z majem 2001 roku wzrosły o 1,9% - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

dopduhx
dopduhx
  1. Majowy wskaźnik inflacji jest najniższy w 2002 roku, a na koniec roku inflacja wzrośnie do około 4% - poinformował w poniedziałek dziennikarzy członek Rady Polityki Pieniężnej Grzegorz Wójtowicz.
  1. Spadek majowej inflacji jest argumentem za kolejnym obniżeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej - uważają analitycy. Spadek inflacji, spowodowany głównie obniżeniem cen żywności, nie był dla nich zaskoczeniem.
  1. Schroder Salomon Smith Barney (SSSB) w odpowiedzi na rekordowo niską inflację w maju, która spadła do 1,9% z 3% w kwietniu obniżył swoją docelową prognozę stóp procentowych do 7 - 7,5% w obecnym cyklu.
  1. Według ministra gospodarki, Jacka Piechoty, rozważanie o upadłości spółki H.Cegielski-Poznań byłoby samobójstwem dla polskiego przemysłu stoczniowego.
  1. Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) obniżyło nieznacznie prognozę wzrostu PKB w 2002 roku do 1,8% z prognozowanych wcześniej 1,9% - poinformowali ekonomiści CASE w poniedziałek podczas konferencji prasowej.
  1. Inflacja na koniec roku wyniesie 3-3,5%, prawdopodobnie będzie bliższa 3% - uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Andrzej Bratkowski.
  1. Arogancja i złe zarządzanie są - zdaniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - najważniejszymi przyczynami upadku Stoczni Szczecińskiej.
  1. W Wydziale Gospodarczym Sadu Rejonowego w Szczecinie jest już wniosek zarządu Stoczni Szczecińskiej o jej upadłość. Przyjęcie wniosku potwierdziło biuro podawcze Sądu Rejonowego. Do czwartku Komitet Protestacyjny Stoczni Szczecińskiej wstrzyma się z podejmowaniem jakichkolwiek działań i form protestu. Takie ustalenia zapadły po poniedziałkowym spotkaniu komitetu z prezesem holdingu.
  1. Minister finansów Marek Belka powiedział, że spotkanie członków RPP z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim powinno przynieść uspokojenie i rozluźnienie atmosfery wokół sporu RPP-rząd.
  1. Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych być może będzie musiał korzystać z pomocy budżetu państwa, lub zaciągnąć kredyt na wypłaty świadczeń dla pracowników Stoczni Szczecińskiej - uważa wiceminister pracy.
  1. Kongres Budownictwa i pozarządowe organizacje budowlane uważają, że pozostawienie 22% stawki podatku VAT na materiały budowlane spowoduje wzrost cen mieszkań i obniży konkurencyjność polskich firm budowlanych. Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast nigdy nie domagał się renegocjowania z Unią Europejską stawek podatku VAT na materiały budowlane - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Marek Bryx.
  1. Wiceminister gospodarki Maciej Leśny powiedział, że szansą na inwestycje w upadłych zakładach Daewoo jest program offsetowy związany z zakupami samolotu wielozadaniowego i innego sprzętu dla polskiej armii.
  1. Komisja Europejska nie zaopiniowała w poniedziałek propozycji polskiego rządu przesunięcia terminu wprowadzenia bezcłowego kontyngentu zbóż z Unii Europejskiej z 1 lipca na 1 października tego roku - poinformował wiceminister rolnictwa.
  1. Ceny energii elektrycznej wzrosną od lipca średnio o 5,7% - poinformował w poniedziałek Urząd Regulacji Energetyki.
  1. PKN Orlen podwyższa od wtorku, 18 czerwca, ceny hurtowe oleju napędowego o 28 zł na 1000 litrów. Ceny benzyny nie zmienią się - poinformował w poniedziałek Ireneusz Wypych z biura prasowego spółki.
  1. Zespół naukowców i pięć firm odebrało w poniedziałek w Poznaniu Nagrody Gospodarcze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagrody prezydenta przyznano po raz piąty.
  1. Minister skarbu opublikował w poniedziałek zaproszenie do rokowań w sprawie kupna 25,37% akcji Rybnickiego Przedsiębiorstwa Budowlano-Inżynieryjnego SA - poinformował resort skarbu.
  1. Złoty osłabł o 2 gr wobec dolara i umocnił się o 1,2 gr wobec euro w porównaniu z piątkowym zamknięciem, osiągając pod koniec notowań poziom 4,05 wobec USD i 3,813 wobec euro.
  1. Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG 20 wzrósł o 0,44% i wyniósł 1.324,04 pkt. Wzrósł kurs akcji 47 spółek, 55 spadł, a 19 nie zmienił się. Akcjami 12 firm nie handlowano.
  1. France Telecom (FT) ma opcję zakupu 2,5% plus jedna akcja Telekomunikacji Polskiej SA (TP) do 30 czerwca, jednak francuski operator nie złożył do tej pory pisemnej oferty zakupu - poinformowała rzeczniczka MSP Beata Jarosz.
  1. Idea rozszerzenia Unii Europejskiej może ponieść fiasko, jeśli polskim rolnikom nie zostaną przyznane dopłaty bezpośrednie - uważa wicepremier minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.
  1. Ministerstwo Finansów planuje powołanie Głównego Inspektora Audytu Wewnętrznego, który byłby wyłącznie organem pomocniczym Ministerstwa Finansów. Nie chce natomiast odbierać kompetencji NIK - poinformowało biuro prasowe MF.
  1. Pekpol SA zrezygnował z przeprowadzenia publicznej oferty 2,3 mln akcji, skierowanej pierwotnie do włoskiej spółki Fincast - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
  1. Fincast Sp. z o.o., który jest właścicielem polskojęzycznego kanału telewizyjnego Tele-5, chce w ciągu 6-8 miesięcy zadebiutować na GPW - poinformował w poniedziałek prezes spółki Vittorio Hemsi na spotkaniu z dziennikarzami.
  1. Optimus SA planuje ponad 10-procentową redukcję zatrudnienia, co ma zwiększyć efektywność działania firmy i poprawić jej wyniki finansowe - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
  1. Zarząd spółki Murawski Polska Prasa Lokalna (PPL) Holding SA złożył wniosek o upadłość w warszawskim sądzie gospodarczym - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
  1. Zakłady Mebli Giętych Fameg SA zamierzają w ramach zwolnień grupowych zwolnić 385 pracowników. Powodem jest trudna sytuacja finansowej spółki - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
  1. PKN Orlen złożył ofertę kupna 25 proc. plus jednej akcji Industrija Nafte d.d. (INA), chorwackiego przedsiębiorstwa naftowego i gazowego - poinformował rząd chorwacki. Tę informację potwierdził też rzecznik PKN.
  1. Przedsiębiorcy źle oceniają działalność gospodarczą rządu. Nie pomogła reklama pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość" - wynika z badania przeprowadzonego w maju dla Business Centre Club.
  1. Polacy uważają, że dyrektorzy firm zarabiają za dużo, a rząd powinien uregulować zarobki kadry kierowniczej - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 12,657 obywateli krajów europejskich przez GfK na zlecenie Wall Street Journal.
  1. Nadal znikoma liczba abonentów operatorów telekomunikacyjnych realizuje płatności w drodze polecania zapłaty, choć ta forma rozliczeń jest najkorzystniejsza dla klienta - poinformował Andrzej Wolski ze Związku Banków Polskich.
  1. Przeglądając strony internetowe Internauci doceniają przede wszystkim różnorodność informacyjną, łatwość wyszukiwania informacji oraz łatwy w rozumieniu język pisany - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę I-Metria. (an)
dopduhx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dopduhx
Więcej tematów