Kaczyński: w normalnym kraju rząd Tuska dawno by upadł

W każdym normalnym demokratycznym kraju po tym, co się stało - polityce antyprezydenckiej, tanim populizmie, i tym, co się stało po wyborach, czyli lokajstwie wobec Moskwy, jak to celnie określił Ryszard Legutko - rząd musiałby upaść - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" szef PiS Jarosław Kaczyński - A ci ludzie zniknąć ze sceny politycznej - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kaczyński: w normalnym kraju rząd Tuska dawno by upadł
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowsk)

W miejscu, gdzie stał krzyż, powinna zostać umieszczona tablica upamiętniająca ten krzyż. Lekko podniesiona, ale nie kolidująca z pomnikiem Poniatowskiego. Zaś dla "okazałego", jak określa prezes PiS, pomnika jest miejsce przed kościołem karmelickim, usytuowanym niedaleko pałacu prezydenckiego.

Pytany o najbliższą przyszłość swojej partii i wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych, Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznacza, że PiS chce te wybory wygrać. Szansa jest duża, bo zmniejszył się dystans dzielący to ugrupowanie od PO. Ale jednym z niezbędnych warunków osiągnięcia sukcesu jest - jak powiedział -"uporządkowanie partii".

Przypomniał, że gdy w marcu został wybrany na prezesa partii, kwestionował to Paweł Poncyljusz. - Jak może funkcjonować partia, która wybiera przewodniczącego miażdżącą większością głosów i zaraz zaczyna się wysyłanie go do Sulejówka? - mówił.

Odniósł się także do szefowej swojej kampanii prezydenckiej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. - Kluzik-Rostkowska (...) próbuje usiąść okrakiem na barykadzie i to w sprawie prostej, gdzie nie trzeba ofiar moralnych czy wręcz samoośmieszenia. Nie jest w stanie przyjąć, że ja, mówiąc o odpowiedzialności tego rządu moralnej i politycznej za katastrofę smoleńską, nie mówiłem o prokuraturze. Że są to dwie oddzielne sprawy - powiedział.

- Warunkiem bycia w naszej partii jest przyjęcie normalnych reguł demokracji jako obowiązujących i postulat, że trzeba wprowadzić je w Polsce - akcentuje Kaczyński. - I w każdym normalnym demokratycznym kraju po tym, co się stało - polityce antyprezydenckiej, tanim populizmie, i tym, co się stało po wyborach, czyli lokajstwie wobec Moskwy, jak to celnie określił Ryszard Legutko - rząd musiałby upaść. A ci ludzie zniknąć ze sceny politycznej - dodał.

Pytany, czy w jego partii jest jeszcze miejsce dla liberałów, prezes PiS powiedział, że "nikogo nie wypycha, ale też nikogo nie będzie prosił".

Prezes PiS ujawnia też, że Zbigniew Ziobro na jego osobiste polecenie przedstawił niedawno krytyczną ocenę kampanii prezydenckiej. Motywuje to tym, że "wybory można było wygrać, a na pewno mieć lepszy wynik". Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego polski rekord, czyli 2 mln zebranych podpisów, nie został należycie wykorzystany. To był wielki ruch i jego potencjał mógł zostać lepiej użyty w tej kampanii.

Zapytany pod koniec rozmowy, czy nie myśli, wzorem Donalda Tuska, który zapowiedział za cztery lata ustąpienie z funkcji szefa swojej partii, o podobnym kroku, Jarosław Kaczyński odpowiada: Tusk jest ostatnim człowiekiem, na którym chciałbym się wzorować. - Nie wiem, co będzie za cztery lata. Nikt z nas nie wie. Miałem bardzo wiele planów z bratem na dalsze życie. Ale mój brat nagle odszedł, więc nie ma sensu tego rodzaju planowanie powiedział.

Polub WP Wiadomości