Prezes PiS o Sejmie. "W tej chwili nie istnieje"
- W moim przekonaniu Sejm, jeżeli nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej, to po prostu w tej chwili nie istnieje - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Mamy w tej chwili zupełny kryzys konstytucyjny, nie mamy w gruncie rzeczy władzy, która przestrzega konstytucji - dodał.
- W moim przekonaniu Sejm, jeżeli nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej, to po prostu w tej chwili nie istnieje. Jeżeli Sejm twierdzi, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem, to wybory nie zostały potwierdzone, czyli Sejmu nie ma, a pan (Szymon) Hołownia nie jest marszałkiem Sejmu - powiedział Kaczyński dziennikarzom w Sejmie.
Kaczyński: nie mamy w gruncie rzeczy władzy
Dopytywany, co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić, szef PiS powiedział: - Mamy w tej chwili zupełny kryzys konstytucyjny. Nie mamy w gruncie rzeczy władzy, która przestrzega konstytucji, czy choćby chce przestrzegać konstytucji. No, to powinno być załatwione przez pana prezydenta, ale to są jego decyzje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milion złotych za ochronę. Macierewicz aż cofnął się do reportera WP
Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zajmowała się odwołaniami polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wasika w sprawie wygaśnięcia ich mandatów poselskich. 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień jako szefowie CBA w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 r.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Mandaty Kamińskiego i Wąsika wygaszone
W związku z tym, marszałek Sejmu wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia ich mandatów poselskich. Kamiński i Wąsik wnieśli odwołania od tych decyzji. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.
Sędzia wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy wydał postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izba ta uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Następnego dnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła również postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Stało się to możliwe, ponieważ obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli.
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, do której trafiło odwołanie Kamińskiego skierowane przez marszałka Sejmu, 10 stycznia rozpoznała je i nie uwzględniła. Następnie w Monitorze Polskim zostało ogłoszone postanowienie marszałka Hołowni z 21 grudnia o wygaśnięciu mandatu poselskiego tego polityka.
źródło: WP Wiadomości / PAP