Trwa ładowanie...
dq23d40

Kaczyński o Tusku: życzę mu jak najlepiej i gratuluję

- Premierem był złym, nawet bardzo złym, ale życzę mu jak najlepiej jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, gratuluję tego wyboru - powiedział podczas konferencji w Ostrowcu Świętokrzyskim o Donaldzie Tusku, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Share
dq23d40

- Jest tylko pytanie, czy będzie to sukces osobisty, czy to będzie sukces Polski - powiedział. Według Kaczyńskiego, jeśli Tusk podejmie się spraw "do załatwienia dla Polski", takich jak tych związanych np. z pakietem klimatycznym oraz kwestiami związanymi z wizerunkiem Polski na świecie, "to będzie dobre dla kraju" - ocenił.

Zapytany o wpływ wyboru Tuska na wybory samorządowe oraz kampanię wyborczą powiedział: "nie sądzę, żeby był jakoś specjalnie wielki".

dq23d40

Kaczyński odniósł się także do możliwości przeprowadzenia w Polsce przedterminowych wyborów parlamentarnych w związku z wyborem Tuska na szefa Rady Europejskiej i jego zapowiadaną dymisją. Wymienił konstytucyjne możliwości rozwiązania parlamentu przed upływem kadencji, jednak nie powiedział, czy jest zwolennikiem takiego rozwiązania.

- W tej chwili można rozwiązać parlament większością 2/3 pełnego składu i wtedy to jest kwestia naszej decyzji. Nie potrafię powiedzieć w tej chwili, jaka ta decyzja by była, to zależałoby od okoliczności - powiedział

Zdaniem Kaczyńskiego istnieje także druga możliwość skrócenia kadencji - poprzez nieuchwalenie budżetu. - Wtedy prezydent w ciągu dwóch tygodni ma prawo rozwiązać parlament - powiedział.

- Oczywiście taki chwyt jak nieuchwalenie budżetu może być zastosowany. On jest - wbrew temu, co kiedyś twierdzono - zgodny z konstytucją i zgodny z celami konstytucji. W związku z tym zobaczymy, ja w tej chwili nie chcę niczego przewidywać - zaznaczył Kaczyński.

Dodał, że ma nadzieję, iż wybór nowego premiera będzie związany nie tylko "z relacjami tej osoby z Donaldem Tuskiem". - Byłoby to wtedy bardzo niedobre - ocenił.

Kaczyński przebywa w Ostrowcu Świętokrzyskim m.in. w ramach kampanii przed uzupełniającymi wyborami do Senatu, które 7 września odbędą się w północno-wschodnich powiatach regionu. Kandydatem PiS jest w nich poseł Jarosław Rusiecki.

dq23d40

Podziel się opinią

Share
dq23d40
dq23d40
Więcej tematów