Polski Ład połączył Zjednoczoną Prawicę. Kaczyński: liczę, że koalicja się poszerzy
PiS zaprezentował nowy Polski Ład - program rozwoju dla Polski na najbliższe lata. W czasie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego głos zabrał także Jarosław Kaczyński. Chwilę po jego wystąpieniu doszło do połączenia podzielonej od miesięcy Zjednoczonej Prawicy. Podpisano nową deklarację programową.
15.05.2021 10:20
Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił założenia nowego Polskiego Ładu - programu rozwoju dla naszego kraju na najbliższe lata.
Polski Ład. Jarosław Kaczyński zabrał głos
W czasie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego głos zabrał także prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. - Przypadł mi dziś zaszczyt przedstawienia wstępu do programu Polski Ład. Można powiedzieć, programu wielkiego. Dziś po wielu przygodach zostanie przedstawiony Polakom - mówił Jarosław Kaczyński.
Jak dodał prezes PiS, przez ostatnie pięć lat PiS działało na rzecz rozwoju Polski. - Rosły płace, ograniczono nędzę, uporządkowano finanse publiczne i zmniejszono dystanse społeczne. To znak firmowy Zjednoczonej Prawicy; polityka społeczna - podkreślił.
W opinii prezesa PiS Polacy są przekonani, że należy im się "godny poziom życia" i rząd Zjednoczonej Prawicy chce te aspiracje "zaspokoić". - Polakom należy się życie takie, jak na Zachodzie. Teraz jest szansa, by te aspiracje zostały załatwione w ciągu tego dziesięciolecia. Nie możemy tego zmarnować - zaznaczył Kaczyński.
- Ten Polski Ład jest oparty o wartości. To Polska równych szans, Polska sprawiedliwa. To jest nasz cel i cel Polski - dodał Jarosław Kaczyński.
Polski Ład. Kaczyński: musimy mieć więcej lekarzy
Wicepremier wymienił też po krótce przedstawiane wcześniej przez PiS punkty programu Polski Ład. - Chcemy, by wzrosło nasze PKB. Chcemy w 27 roku, by ten wzrost wynosił około 7 procent. Na co to będzie szło? Przede wszystkim musimy mieć więcej lekarzy. To dotyczy też pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia - zaznaczył polityk.
W temacie opieki medycznej prezes Kaczyński wspomniał też o rekompensacie za "błędy lekarzy". Jak zaznaczył wicepremier, Polski Ład ma zmienić oblicze polskiej służby zdrowia. Powstaną nowe inwestycje w system ochrony zdrowia. To "Fundusz Medyczny" oraz "Agencja Rozwoju Szpitali".
Polski Ład. Jarosław Kaczyński o kwestii podatków i kredytów
Kaczyński poruszył też temat planowanych zmian w systemie podatkowym. - Z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku - mówił Kaczyński.
Jak dodał, rząd chce zlikwidować umowy śmieciowe i zastąpić je jednym wspólnym kontraktem umowy o pracę. Potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia Wirtualnej Polski.
Dodatkowo ma spełnić się umowa zawarta z Lewicą. Chodzi o mieszkania dla Polaków. Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw będzie możliwa, ale jedynie na podstawie zgłoszenia.
Dodatkowo rząd chce zapewnić rodzinom kredyt gwarantowany na zakup własnego mieszkania. Ma on wynosić około 100 tys. złotych i być redukowany w przypadku pojawienia się w rodzinie większej liczby dzieci.
Polski Ład. Jarosław Kaczyński: my polską wieś szanujemy
Kaczyński nawiązał też do zmiany i restrukturyzacji polskiej wsi. - Kiedyś powiedziałem, że jestem dumny z tego, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje polską wieś i powtarzam te słowa dzisiaj. Tak, jestem z tego dumny. PiS reprezentuje polską wieś i wielką część polskich miast - mówił prezes PiS.
- My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości, jeżeli chodzi o poziom życia i szans, to jeszcze cel nieosiągnięty, ale to jest nasz cel. Mówiliśmy o tym wielokrotnie i będziemy iść w tym kierunku - podkreślił Jarosław Kaczyński.
Jak zaznaczył, restrukturyzacja wsi wiąże się także z jej cyfryzacją. Każdy urząd gminny, który będzie chciał się scryfyzować, będzie miał taką możliwość.
Jednak na pierwszym planie do rozwoju wsi będzie postawiona ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. - Nowa definicja, załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go - zaznaczył Jarosłąw Kaczyński.
Polski Ład w kulturze. Kaczyński: odbudujemy Pałac Saski
Polski Ład zakłada także duże zmiany w sferze kultury. Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego. - Chcemy umacniać naszą tożsamość i polską kulturę. Chcemy rozbudowywać polskie muzea - mówił Kaczyński.
Polityk podkreślił, że w tej chwili w realizacji jest rozbudowa około 100 muzeów. - Będziemy odbudowywać zabytki, zamki, Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry - zapowiedział Kaczyński.
- Warto być Polakiem, warto spełniać polskie marzenia. Dlatego Polski Ład i wielka ofensywa dla Polski - dodał Kaczyński.
Nowa deklaracja współpracy. Polski Ład łączy podzieloną prawicę
Polski Ład połączył liderów Zjednoczonej Prawicy. W czasie konferencji przedstawiające założenia najnowszego programu PiS doszło do podpisania deklaracji współpracy między Solidarną Polską, Prawem i Sprawiedliwością, a także Porozumieniem.
Ta ma opierać się o Polski Ład i być skutkiem porozumienia w zwaśnionej koalicji rządzącej. - Dziękuję koalicjantom. Tu jest pięć podpisów. To bardzo ważne. Liczę na to, że Zjednoczona Prawica się poszerzy - zaznaczył Kaczyński.
Polski Ład. Najważniejsze punkty i doniesienia WP
Program Polski Ład skupia się wokół kwestii, które już wcześniej ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Są to:
- Plan na zdrowie,
- Uczciwa praca - godna płaca,
- Dekada rozwoju,
- Rodzina i dom w centrum życia,
- Polska - nasza ziemia,
- Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
- Dobry klimat dla firm,
- Czysta energia - czyste powietrze,
- CyberPoland2025,
- Złota jesień życia.
Wśród założeń Polskiego Ładu znajduje się m.in. podwyżka podatków dla "osób zamożnych".
Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, rząd chce planować także zatrudnienie pracowników na etaty, a nie tzw. "umowy śmieciowe". Dodatkowo w planie znajdują się także ulgi dla tych pracowników, którzy zdecydują się na późniejszą emeryturę.