Trwa ładowanie...

Kaczyński nie ustępuje Tuskowi. Kluczowe miesiące

Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość nie oddają pola w walce o przewodzenie w przedwyborczych sondażach. W badaniu IBRiS dla Radia Zet partia rządząca zanotowała ponad 33 procent poparcia, co oznacza wzrost o 3,8 punktu procentowego wobec sondażu z grudnia.

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie oddaje sondażowej przewagi.Partia Jarosława Kaczyńskiego nie oddaje sondażowej przewagi.Źródło: Prawo i Sprawiedliwość
d3ytc2a

Prawo i Sprawiedliwość ponownie może liczyć na fotel lidera w sondażu partyjnym przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Według danych z najnowszego badania IBRiS, na partię Jarosława Kaczyńskiego chce obecnie głosować 33,4 proc. badanych.

Oznacza to, że PiS wciąż zachowuje przewagę na drugą w stawce Platformą Obywatelską, na którą głosowałoby ponad 27 procent wyborców. Partia, której liderem jest Donald Tusk, mimo także znacznego wzrostu poparcia wobec badania z grudnia (3,5 punktu procentowego) nie skróciła dystansu do PiS.

Na podium znalazłaby się też Polska 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na ponad 9 procent głosów.

d3ytc2a

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leopardy dla Ukrainy. "Nie wyobrażam sobie braku zgody"

Walka o wejście do Sejmu

Ugrupowanie Szymona Hołowni stara się gonić Lewica, która we wspomnianym badaniu uzyskała 8,9 procent poparcia (poprzednio – 8,2 procent). Znaczny wzrost zanotowała z kolei Konfederacja, która zwiększyła sondażowe poparcie z 5,5 do 7 procent.

Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL-Koalicja Polska z 5,9-procentowym poparciem. (poprzednio 6,1 procent).

Na pytanie o sympatie partyjną nie odpowiedziało 8,4 procent badanych. Z kolei wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 53,3 procent uprawnionych do głosowania.

d3ytc2a

Źródło: Radio Zet

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzono na zlecenie Radia ZET w dn. 14-15.01.2023r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ytc2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ytc2a
Więcej tematów