Trwa ładowanie...
d2jb3oj

Kaczyński ma powody do zadowolenia. Duża przewaga w najnowszym sondażu

W nadchodzących wyborach na najwięcej mandatów w sejmikach województw może liczyć PiS, dla którego poparcie wynosi 29 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Druga w klasyfikacji Koalicja Obywatelska może liczyć na 16 proc. głosów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia
Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2jb3oj

Poparcie dla PiS-u jest o 5 pkt. proc. mniejsze niż we wrześniu. Dla Koalicji Obywatelskiej z kolei - o 1 pkt proc. większe niż w poprzednim badaniu.

Po 7 proc. głosów otrzymali w sondażu PSL i Bezpartyjni Samorządowcy (oba ugrupowania odnotowały wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z ub. miesiącem). 5-proc. poparcie odnotował z kolei Kukiz'15 (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z sondażem z września). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Warto podkreślić, że badanie preferencji wyborczych w wyborach do sejmików województw dotyczyło komitetów wyborczych zarejestrowanych w całym kraju. 27 proc. respondentów - o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu z ubiegłego miesiąca - nie potrafiło wskazać, na kogo odda głos.

d2jb3oj

Frekwencja

Jaka może być frekwencja? Z sondażu wynika, że do lokali wyborczych zamierza się udać 80 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu. 64 proc. z nich deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a 16 proc. wybrało opcję "raczej wezmę w nich udział". Deklarację, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach złożyło 6 proc., 3 proc. - że raczej nie weźmie udziału. 11 proc. jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-11 października metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 r. Druga tura zaplanowana jest na 4 listopada.

d2jb3oj

Źródło: interia.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polityczna wojna w Łodzi. Arkadiusz Myrcha kreśli czarny scenariusz

d2jb3oj

Podziel się opinią

Share

d2jb3oj

d2jb3oj
Więcej tematów