PolskaKaczmarek: chcę poznać bolączki ministerstwa i policji

Kaczmarek: chcę poznać bolączki ministerstwa i policji

Janusz Kaczmarek jest nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Nominację odebrał w pałacu prezydenckim z rąk Lecha Kaczyńskiego. Kaczmarek - dotychczasowy Prokurator Krajowy - zastąpi na stanowisku Ludwika Dorna, który pozostanie w rządzie jako wicepremier.

Kaczmarek: chcę poznać bolączki ministerstwa i policji
Źródło zdjęć: © wp.pl

08.02.2007 13:01

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/janusz-kaczmarek-nowym-szefem-mswia-6038682393449089g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/janusz-kaczmarek-nowym-szefem-mswia-6038682393449089g )
Janusz Kaczmarek nowym szefem MSWiA

Ceremonia w Pałacu Prezydenckim zaczęła się od minuty ciszy ku czci starszego szeregowca Piotra Nity, który zginął wczoraj w Iraku. Następnie prezydent wręczył Kaczmarkowi akt nominacji, po czym nowy minister złożył przysięgę.

Tuż po powołaniu Kaczmarka na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji prezydent Lech Kaczyński powiedział - nawiązując do Dorna - że z resortu odszedł polityk wybitny. Dorn pozostał jednak w rządzie jako wicepremier.

Ludwik Dorn będzie niewątpliwe pełnił kluczową rolę w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego - powiedział prezydent. Podkreślił, że nowemu ministrowi SWiA - wielce zasłużonemu jako prokurator krajowy - życzy sukcesów na skalę taką, jaką odnosił w tym resorcie Ludwik Dorn.

Myślę, że działalność resortu spraw wewnętrznych ulegnie dalszej poprawie - uważa prezydent.

Sam Kaczmarek już po uroczystości powiedział, że godząc się na przyjecie stanowiska, podjął trudną decyzję. Zadeklarował, że chce, aby pod jego kierunkiem było to ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji w dosłownym tego słowa znaczeniu, a nie polityczny resort.

Kaczmarek deklarował, że priorytetem dla niego będą kwestie związane z bezpieczeństwem, związane ze zwalczaniem przestępczości, a także poczuciem bezpieczeństwa obywateli w ich domach, przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.

Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, administracja - to na dzień dzisiejszy rzeczy niekoniecznie mi znane, ale mam pewne informacje, chcę poznać bolączki MSWiA i policji - zadeklarował. Janusz Kaczmarek pełnił dotąd funkcję Prokuratora Krajowego. Objął ją pod koniec 2005 roku, powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. W latach 2000-2001, gdy ministrem sprawiedliwości był Lech Kaczyński, Kaczmarek był wiceprokuratorem generalnym i nadzorował najważniejsze śledztwa.

Przez wiele lat był członkiem Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym Rzeczpospolitej.

Karierę prawniczą zaczął w Prokuraturze Rejonowej w Elblągu, gdzie pracował do 1988 roku, potem - w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku. W 1991 roku został powołany na zastępcę prokuratora rejonowego w Gdańsku. Od października 2000 roku był prokuratorem okręgowym w Gdańsku.

Od 2001 roku Janusz Kaczmarek był wicedyrektorem Biura Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Krajowej. Po objęciu władzy przez ekipę Leszka Millera, Kaczmarek został mianowany na prokuratora apelacyjnego w Gdańsku.

Janusz Kaczmarek jest wykładowcą, między innymi na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, publikuje w prasie fachowej. Napisał książkę "Porwania dla okupu", jest współautorem monografii "Przestępczość zorganizowana w ujęciu praktycznym"

Kandydatów na miejsce Kaczmarka jest kilkunastu. Mówi się m.in. o powołanych za kadencji ministra Zbigniewa Ziobry szefach prokuratur apelacyjnych z Krakowa i Katowic oraz niektórych prokuratorach z Prokuratury Krajowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
prezydentkaczmarekminister
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)