Trwa ładowanie...

Kaci Kullmann Five nie żyje. Była przewodniczącą Norweskiego Komitetu Noblowskiego

W wieku 65 lat zmarła Kaci Kullmann Five, przewodnicząca przyznającego Pokojową Nagrodę Nobla Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Od 2014 roku walczyła z rakiem piersi. Kaci Kullmann Five jako pierwsza kobieta w historii kierowała norweską Partią Konserwatywną.

Share
Kaci Kullmann Five nie żyje. Była przewodniczącą Norweskiego Komitetu Noblowskiego
Źródło: PAP/EPA, fot: Heiko Junge
d2y1ik2

Przekazując kondolencje rodzinie zmarłej, norweska premier Erna Solberg napisała, że Kaci Kullmann Five była wzorem dla wieku młodych kobiet. "Straciliśmy silną, pełną ciepła osobę, jedną z najważniejszych osób i pierwszych przywódców Partii Konserwatywnej" - napisała premier.

Kaci Kullmann Five urodziła się w Oslo w 1951 roku. Była politologiem, przedsiębiorcą i politykiem. W latach 1989-1990 pełniła funkcję ministra handlu i żeglugi.

Reprezentująca Partię Konserwatywną Five była przewodniczącą Norweskiego Komitetu Noblowskiego od 2015 roku. W jego pracach uczestniczyła od roku 2003. W latach 1991-1994 jako pierwsza kobieta w historii kierowała norweską Partią Konserwatywną.

d2y1ik2

Komitet Noblowski. Nie wiadomo, kto zastąpi Five na stanowisku przewodniczącego

W grudniu 2016 roku z powodu nawrotu choroby nowotworowej Five nie uczestniczyła w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej otwarcie mówiła o swojej walce z chorobą.

Pięcioosobowy Komitet Noblowski wybierany jest przez norweski parlament. Od 2015 roku większość w Komitecie mają przedstawiciele ugrupowań prawicowych. Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Five na stanowisku przewodniczącego.

d2y1ik2

Podziel się opinią

Share
d2y1ik2
d2y1ik2
Więcej tematów