Kabul: pierwsza msza od 9 lat
Pierwsza od 9 lat katolicka Msza św. została odprawiona w środę w stolicy Afganistanu, Kabulu. Jak poinformowało Radio Watykańskie, uczestniczyli w niej przede wszystkim zagraniczni żołnierze i pracownicy organizacji charytatywnych.
Eucharystię sprawował włoski kapelan polowy, franciszkanin Ivan Lai, w kościele należącym do ambasady Republiki Włoch w stolicy Afganistanu.
Jedyna kaplica katolicka w Afganistanie znajduje się na terenie ambasady Włoch w Kabulu. Jednak, podobnie jak prawie wszystkie przedstawicielstwa dyplomatyczne w tym kraju, ambasada była zamknięta od początku lat 90. Opiekujący się kaplicą ksiądz musiał opuścić Afganistan.
Radio Watykańskie przypomniało, że od lat 30. XX wieku, do upadku reżimu Nadżibullaha, świątynia była centrum życia religijnego. Od początku istnienia kaplicy katolickiej w Kabulu, pracowało w niej 5 księży ze zgromadzenia barnabitów.
W Afganistanie zabroniona była działalność misyjna wszelkich religii, a 9 lat temu ostatni w tym kraju katolicki kapłan musiał wyjechać za granicę. Jednak do dziś pozostały tam 4 zakonnice - ze zgromadzenia Małych Sióstr od Jezusa. Według katolickiej agencji Zenit, okoliczna ludność otacza je wielkim szacunkiem.
W pobliżu Kabulu mieszkali też luteranie, którzy prowadzili tam leprozorium dla trędowatych. W miejscowości Herat koło Kabulu działała też protestancka International Assistant Mission. Jej członkowie prowadzili klinikę okulistyczną oraz izbę porodową.
Religią państwową w Afganistanie jest islam. Muzułmanie stanowią 99% społeczeństwa tego kraju. (miz)