PolskaJuż wiadomo, gdzie stanie drugie biuro PE w Polsce

Już wiadomo, gdzie stanie drugie biuro PE w Polsce

We Wrocławiu powinno znaleźć się drugie po Warszawie biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w głosowaniu polscy europosłowie. Ich wybór będzie jeszcze musiała zaaprobować Komisja Europejska - zastrzegła rzeczniczka przewodniczącego PE Jerzego Buzka.

26.01.2010 | aktual.: 26.01.2010 13:49

Polscy europosłowie wybierali w głosowaniu jedno spośród sześciu miast, które znalazły się na krótkiej liście: Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Katowic, Łodzi i Poznania.

Trzy z nich: Wrocław, Kraków i Gdańsk zostały wybrane przez dyrektorów ds. komunikacji w PE i Komisji Europejskiej (odpowiednio Francescę Ratti i Klausa Stoerensena) "na podstawie zobiektywizowanych kryteriów". Następnie Jerzy Buzek rozszerzył tę listę o dodatkowe trzy miasta: Katowice, Łódź i Poznań, tak by "europosłowie mieli większy wybór".

Sprawa wyboru drugiej siedziby biura PE budziła ogromne emocje wśród rywalizujących ze sobą europosłów, zabiegających, by to w ich mieście znalazło się biuro PE. Europoseł PiS Tomasz Poręba wystąpił do Buzka z pisemnym zapytaniem, dlaczego rozszerzył krótką listę kandydatów z pominięciem całej Polski wschodniej. Poręba miał nadzieję, że drugie biuro PE powstanie w Rzeszowie.

Chodzi o drugie, po warszawskim, biuro informacyjne PE w Polsce. Będzie mieć ono charakter regionalny i zatrudniać do czterech osób, podczas gdy biuro w Warszawie, którego szefem jest Jacek Safuta, zatrudnia siedmiu pracowników. Biura PE w krajach członkowskich zajmują się promocją, służą pomocą dziennikarzom, organizują panele dyskusyjne i konferencje z udziałem eurodeputowanych, publikują materiały informacyjne o PE i Unii Europejskiej.

Nowe Biuro PE rozpocznie prace od przyszłego roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)