Już wiadomo, co zwiększa ryzyko nawrotu czerniaka
Chorzy na czerniaka z podwyższonym poziomem
białka S-100 są bardziej narażeni na ryzyko nawrotów tego raka,
niż pacjenci z niskim poziomem S-100 we krwi - zaobserwowali
naukowcy z USA. Informację na ten temat podaje serwis internetowy
EurekAlert.
04.06.2007 | aktual.: 18.06.2012 14:43
Czerniak jest najgroźniejszym ze wszystkich raków skóry. Na świecie, również w Polsce, liczba zachorowań na ten nowotwór ciągle rośnie.
Do najważniejszych czynników ryzyka czerniaka należą intensywne ekspozycje na słońce, jasna karnacja i jasny kolor włosów, a także predyspozycje genetyczne.
Podstawową metodą leczenia tego raka jest chirurgiczne usunięcie zmian. W przypadku przerzutów komórek nowotworowych do węzłów chłonnych stosuje się tzw. leczenie uzupełniające. Może to być chemioterapia lub immunoterapia z użyciem białka odporności o nazwie interferon alfa, bądź też kombinacja tych dwóch metod.
Jednak według prowadzącego badania dr Johna Kirkwooda z Uniwersytetu w Pittsburgu, leczenie uzupełniające daje długoterminowe korzyści tylko u niewielkiego odsetka chorych. Większość z nich jest niestety narażona na nawroty (tzw. wznowę) raka, mimo dobrych efektów na początku terapii.
Poszukując odpowiedzi na pytanie, którzy pacjenci są najbardziej narażeni na wznowę czerniaka, naukowcy z zespołu dr Kirkwooda przebadali próbki surowicy krwi 103 pacjentów chorych na ten nowotwór. Wszystkich średnio przez 8 lat poddawano immunoterapii z użyciem dużych dawek interferonu. U 64% pacjentów dochodziło do nawrotu choroby przeciętnie w ciągu 30 miesięcy.
Jak wykazały analizy, im wyższy był poziom białka S-100 w surowicy pacjenta, tym bardziej był on narażony na nawrót raka.
Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!
Autorzy pracy liczą, że dalsze badania pozwolą dowiedzieć się więcej na temat wpływu białka S-100 na przeżycie pacjentów z czerniakiem. Ich zdaniem, poziom S-100 może być wskaźnikiem przydatnym do oceny ryzyka nawrotów tego groźnego nowotworu. Dzięki niemu można będzie też prognozować, którzy pacjenci odniosą najwięcej korzyści z immunoterapii.
Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, które odbywa się w Chicago.