Już we wtorek rozpocznie się spis powszechny
We wtorek o godz. 8.00 rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny i Spis Rolny. Przez 19 dni do wszystkich osób mieszkających w Polsce powinni dotrzeć rachmistrzowie i zadać im szereg pytań. Odpowiedzi dadzą obraz polskiego społeczeństwa. Narodowy Spis Powszechny obejmie również osoby przebywające w miejscach zbiorowego zakwaterowania - akademikach, zakonach i hotelach. Rachmistrzowie spiszą również bezdomnych i cudzoziemców. Ostatni spis powszechny odbył się w Polsce w 1988 r.
Rachmistrzowie poproszą m.in. o podanie: miejsca zamieszkania, standardu lokalu, w jakim mieszkamy, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, pracy i narodowości. Dobrowolne będzie dla kobiet wypełnienie formularza dotyczącego liczby dzieci. Rolnicy zostaną spytani o powierzchnię i strukturę gospodarstwa, posiadane maszyny oraz stosowane nawozy i pestycydy.
Zgodnie z ustawą o spisie powszechnym, niektórych danych nie wolno zbierać - np. informacji o wyznaniu, stanie zdrowia czy dochodzie.
- * Czechy*
Wiosną 2001 r. spis powszechny odbył się u naszych południowych sąsiadów - w marcu był Czechach, w maju - u Słowaków. Czesi nie musieli tak jak my, ale mogli odpowiedzieć na pytanie o narodowość. Nieobowiązkowo mogli też wpisać w formularzu swoje wyznanie. Na podstawie odpowiedzi na to pytanie opublikowano już pierwszą informację ze spisu: w Czechach spada liczba osób deklarujących wyznanie katolickie.
- * Słowacja*
Wyniki spisu powszechnego na Słowacji pokazały, że jest to państwo wielonarodowe i - w przeciwieństwie do Czechów - zamieszkałe przez ludzi religijnych. Jest to jedno z niewielu państw w Europie z dodatnim przyrostem naturalnym - choć duża w tym zasługa słowackich Romów.
- * Ukraina*
Na Ukrainie od czasu uzyskania przez nią niepodległości, spis powszechny przeprowadzono po raz pierwszy w grudniu ubiegłego roku. Jego wyniki nie są jeszcze znane.
- Rosja
Po raz pierwszy od rozpadu Związku Radzieckiego spis powszechny organizuje Rosja. Odbędzie się on w październiku tego roku.
- USA
Podczas ostatniego spisu powszechnego w USA w 2000 r. wprowadzono dwa rodzaje formularzy spisowych: krótkie, rozsyłane do wszystkich, zawierające tylko kilka podstawowych pytań - w tym o rasę i religię - oraz długie, wysyłane losowo do co szóstego mieszkańca, z około 30 pytaniami.
- Belgia
W końcu ubiegłego roku rozesłano pocztą 14 mln formularzy do 4,3 mln gospodarstw domowych w Belgii. Wypełnione ankiety należało odesłać pocztą do Narodowego Instytutu Statystycznego w ciągu 2 miesięcy. Termin przedłużono do 15 stycznia. Stosunkowo nielicznych Belgów, od których nie udało się w końcu inaczej wyegzekwować odpowiedzi, odwiedzili w domu ankieterzy.
- * Francja*
Prawie 200 milionów euro kosztował francuski budżet ostatni spis powszechny. Odbył się on przed trzema laty i dał zatrudnienie ponad 115 tysiącom osób. Podczas przeprowadzania spisu wiele osób było nieobecnych, a niektóre ankiety były niekompletne. Dlatego czas ich składania przedłużono o ponad miesiąc.
- Włochy
Pierwsze wyniki włoskiego spisu powszechnego, który był przeprowadzony jesienią 2001 r., wskazują, że włoskie rodziny są coraz mniejsze. Wyniki ubiegłorocznego spisu zaczęto publikować w marcu br. Wskazują one, że w okresie powojennym nie zmieniła się zasadniczo ani liczba, ani struktura ludności Włoch. Za charakterystyczną tendencję uznano jednak zmniejszanie się liczby członków włoskich rodzin i wzrost liczby osób żyjących samotnie.
- * Niemcy*
Ostatni duży spis powszechny w Niemczech przeprowadzono jeszcze za czasów RFN i NRD, w 1987 r. Władze nie planują na razie przeprowadzania nowego spisu. Co roku wysyłają jednak ankietę demograficzną do 1% mieszkańców kraju.(miz)