Już za chwilę zmiana w pogodzie. Najnowsza prognoza
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I stopnia dla północno-zachodniej Polski. Pogoda niebawem znacznie się zmieni. Już w weekend czeka nas spore ochłodzenie.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy niż z głównym ośrodkiem nad Finlandią. Zasięg układów wysokiego ciśnienia zaznacza się na południowym zachodzie i krańcach wschodnich kontynentu. Polska będzie pod wpływem wspomnianego niżu. Strefa pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego oddziałuje na wschodnią Polskę. Napływa powietrze polarne morskie.
W piątek w kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Na Pomorzu lokalnie burze. Prognozowana suma opadu miejscami na Podkarpaciu około 10 mm. Temperatura maksymalna od 17 st. C, 19 st. C na północnym zachodzie, 20 st. C, 22 st. C w centrum i na południu do 22 st. C, 23 st. C na wschodzie. W rejonach podgórskich miejscami spadki do około 17 st. C.
Wiatr ma być umiarkowany, przejściowo dość silny, w rejonach podgórskich Sudetów w porywach około 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 110 km/h, a w Karpatach do 80 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h. IMGW wydał alerty dla północnych regionów kraju.
Pogoda w weekend
W sobotę zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami prognozowane są przelotne opady deszczu. W dalszym ciągu prognozowana suma opadu w Karpatach lokalnie do 20 mm.
Zapowiada się spore ochłodzenie. Temperatura maksymalna będzie oscylować od 14 st. C, 15 st. C na północnym zachodzie, 16 st. C, 18 st. C w centrum i na południu do 19 st. C, 20 st. C na wschodzie. W rejonach podgórskich miejscami spadki, i tam 11 st. C, 14 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Na wybrzeżu wiatr okresami w porywach do 90 km/h.
Jeszcze chłodniej ma być w niedzielę. Temperatura będzie oscylować od 11 st. na południu do 13-14 st. w centrum i na północy Polski.
Źródło: IMGW/PAP