ycipk-1egww6

Już ponad 20 tys. ewakuowanych ofiar powodzi w Luizjanie

• Ulewy w Luizjanie zmusiły władze do ewakuacji ponad 20 tys. mieszkańców
• Od piątku w tym amerykańskim stanie trwają opady
• Władze mówią o "bezprecedensowych powodziach"
• Do tej pory żywioł pochłonął życie sześciu osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zalana ulica w Baton Rouge, 15 sierpnia. Zdjęcie niskiej jakości udostępnione przez lokalne władze
Zalana ulica w Baton Rouge, 15 sierpnia. Zdjęcie niskiej jakości udostępnione przez lokalne władze (PAP/EPA, Fot: Louisiana Department of Transportation & Development)
ycipk-1egww6

Gubernator Luizjany John Bel Edwards powiedział, że ok. 40 tys. domów i przedsiębiorstw odciętych jest od prądu. On i jego rodzina również znaleźli się wśród ewakuowanych, bo woda zalała piwnice jego służbowej rezydencji i uszkodziła instalację elektryczną.

Prezydent Barack Obama ogłosił w niektórych rejonach stan klęski żywiołowej, co pozwoli sięgnąć po dodatkowe, awaryjne fundusze federalne.

Władze apelują do mieszkańców zalanych rejonów, aby bezwzględnie stosowali się do wezwań do ewakuacji, bowiem Luizjana nigdy nie doświadczyła powodzi o takich rozmiarach.

ycipk-1egww6

Do walki z żywiołem zmobilizowano 1,7 tys. członków Gwardii Narodowej, którzy ze śmigłowców i łodzi rozdają potrzebującym worki z piaskiem, butelkowaną wodę oraz racje żywnościowe. Z zalanych gospodarstw udało się uratować setki zwierząt.

Choć pogoda nieco się poprawiła, w wielu rzekach i strumieniach są znacznie przekroczone stany powodziowe.

Woda zalała olbrzymie połacie pól uprawnych i wiele lokalnych dróg odcinając od świata położone na uboczu domy. Zalanych zostało wiele małych miejscowości na południu stanu, gdzie z wody wystają tylko drzewa i dachy domów. Szczególnie krytyczna sytuacja panuje w rejonie stolicy stanu Baton Rouge i w południowo-wschodniej części Luizjany.

Na wielu drogach obowiązują zakazy poruszania się samochodami, co policja bezwzględnie egzekwuje. W pozostałych rejonach stanu władze stanowczo odradzają mieszkańcom korzystanie z aut.

ycipk-1egww6

Ze skutkami intensywnych opadów walczą też sąsiednie stany Missisipi i Alabama.

Polub WP Wiadomości
ycipk-1egww6
ycipk-1egww6