Trwa ładowanie...

Już pięć zawiadomień ws. ustawy o IPN. Jedna pochodzi spoza Polski

Do pionu śledczego IPN trafiło do tej pory pięć zawiadomień o możliwości złamania ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Za przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie grozi kara do trzech lat więzienia.

Już pięć zawiadomień ws. ustawy o IPN. Jedna pochodzi spoza PolskiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4gi18f

Jak podaje RMF FM, wszystkie zgłoszenia naruszeń przepisów ustawy trafiły drogą elektroniczną. Zawiadomienia złożyły osoby prywatne: jedna z zagranicy, a cztery z Polski.

IPN musi zająć się tymi sprawami z urzędu, ale nie ujawnia ich szczegółów. Stacja ustaliła, że jedno z doniesień dotyczy wypowiedzi publicznej w jednej z polskich stacji telewizyjnych.

Natomiast e-mail z zagranicy ma wyraźnie prowokacyjny charakter - wyjaśnia RMF FM. Autor sam miał przypisać sobie odpowiedzialność za zbrodnie na narodzie polskim i teraz oczekuje na reakcję śledczych.

Zobacz także: Monika Jaruzelska ironizuje. „Oglądam pasjami telewizję publiczną”

Decyzje ws. śledztw

Zgodnie z przepisami zawiadomienia mają teraz trafić do oddziałowych komisji IPN, które rozpoczną postępowania sprawdzające. Mają na to miesiąc, a po tym okresie muszą podjąć decyzję ws. ewentualnych śledztw.

Pracownicy IPN nie wykluczają, że złożono już następne zgłoszenia, ale mogły one zostać wysłane pocztą z prokuratur lub komend policji. Instytut nie wszczął natomiast do tej pory żadnego postępowania ws. nowej ustawy z własnej inicjatywy, bez zgłoszenia przez inne osoby.

d4gi18f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gi18f
Więcej tematów