Już pięć zawiadomień ws. ustawy o IPN. Jedna pochodzi spoza Polski
Do pionu śledczego IPN trafiło do tej pory pięć zawiadomień o możliwości złamania ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Za przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie grozi kara do trzech lat więzienia.
08.03.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:57
Jak podaje RMF FM, wszystkie zgłoszenia naruszeń przepisów ustawy trafiły drogą elektroniczną. Zawiadomienia złożyły osoby prywatne: jedna z zagranicy, a cztery z Polski.
IPN musi zająć się tymi sprawami z urzędu, ale nie ujawnia ich szczegółów. Stacja ustaliła, że jedno z doniesień dotyczy wypowiedzi publicznej w jednej z polskich stacji telewizyjnych.
Natomiast e-mail z zagranicy ma wyraźnie prowokacyjny charakter - wyjaśnia RMF FM. Autor sam miał przypisać sobie odpowiedzialność za zbrodnie na narodzie polskim i teraz oczekuje na reakcję śledczych.
Decyzje ws. śledztw
Zgodnie z przepisami zawiadomienia mają teraz trafić do oddziałowych komisji IPN, które rozpoczną postępowania sprawdzające. Mają na to miesiąc, a po tym okresie muszą podjąć decyzję ws. ewentualnych śledztw.
Pracownicy IPN nie wykluczają, że złożono już następne zgłoszenia, ale mogły one zostać wysłane pocztą z prokuratur lub komend policji. Instytut nie wszczął natomiast do tej pory żadnego postępowania ws. nowej ustawy z własnej inicjatywy, bez zgłoszenia przez inne osoby.