PolskaJuż od 55 lat ratują ludzkie życie

Już od 55 lat ratują ludzkie życie

Wręczenie odznaczeń przyznanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ratownicze przyrzeczenie i przyjęcie w poczet czworga nowych ratowników górskich - tak w Rabce obchodzono jubileusz 55-lecia Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród oraz ratownicy Janusz Kapłon i Adam Worwa.

Uroczystą mszę poprzedzającą uroczystości odprawił ks. kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, który jest honorowym członkiem Grupy Podhalańskiej GOPR.

- Praca na trudnym terenie górskim w ekstremalnych warunkach wymaga dzielności i stałej uwagi. Taką służbę może pełnić tylko człowiek odpowiedzialny i odważny, który kochając góry, czuje przed nimi respekt - napisał w liście do ratowników, odczytanym przez wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika, minister SWiA Jerzy Miller.

Grupa Podhalańska jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej początki sięgają 1954 roku, kiedy to w Rabce-Zdroju rozpoczęto starania, aby powstała organizacja zajmująca się ratownictwem górskim. Wówczas grupa miejscowych działaczy turystycznych, m.in. Czesław i Elfryda Trybowscy oraz Emil Węglorz przystąpiła do organizacji Rabczańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W latach 50. ubiegłego wieku, po licznych sygnałach z wielu zakątków Podhala, Pienin i Beskidu Wyspowego o wzrastającej liczbie wypadków, powołano sekcje operacyjne w terenie. Pierwsza powstała w Nowym Targu w 1956 r., następne w Krościenku nad Dunajcem w 1957, Szczawnicy w 1962 i Limanowej w 1967 roku, a później Ochotnicy Górnej, Kamienicy, Niedźwiedziu i na Orawie.

W 1970 r. Grupa Rabczańska zmieniła swoją nazwę na Podhalańska, jako bardziej adekwatną do terenu swojego działania. Obecnie obszarem działalności grupy jest teren Gorców, Pienin, północnej części Podhala, Beskidu Wyspowego, polskiej części Orawy, polskiej części Spisza, części Beskidu Średniego oraz Beskidu Sądeckiego. To około 42 km kwadr. powierzchni terenu, 1500 km szlaków turystycznych, 9 kolei linowych i ponad 60 stacji i wyciągów narciarskich.

Grupa Podhalańska zrzesza 325 osób: 16 ratowników zawodowych, 225 ratowników ochotników, 55 kandydatów i 29 ratowników w stanie pozasłużbowym działających w ośmiu sekcjach operacyjnych Rabka-Orawa, Nowy Targ, Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica, Limanowa, Ochotnica, Kamienica, Niedźwiedź. W tym roku ratownicy Grupy Podhalańskiej udzielili pomocy 1051 osobom, uczestnicząc w 973 wyprawach, akcjach i interwencjach. Grupa dysponuje nowoczesnymi środkami transportu i sprzętem ratowniczym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)