Trwa ładowanie...

Obłoki srebrzyste już niedługo wrócą nad polskie niebo. Widok, który zachwyca!

Obłoki srebrzyste to zdecydowanie jedno z piękniejszych zjawisk jakie możemy obserwować na niebie, w tym nad Polską. Ten niezwykły spektakl magicznie mieniących się chmur w zeszłym roku cieszył oko w wyjątkowo dużej skali. Czym są obłoki srebrzyste i jak powstają i kiedy oglądać w Polsce? Wyjaśniamy.

Obłoki srebrzyste. Już niedługo wrócą nad polskie niebo. Widok, który zachwyca!Obłoki srebrzyste. Już niedługo wrócą nad polskie niebo. Widok, który zachwyca!Źródło: East News, fot: Karol Makurat
d4j29lt
d4j29lt

Obłoki srebrzyste, inaczej nazywane też NLC (ang. noctilucent clouds), to chmury mezosferyczne, które tworzą się na wysokości 80-100 km. Oznacza to, że są to najwyżej występujące chmury, jakie mogą być przez nas obserwowane.

NLC wyróżniają się niezwykle piękną srebrzystą poświatą. Najbardziej widoczne są po zmierzchu lub o świcie, w momencie gdy Słońce znajduje się jeszcze nieco poniżej linii horyzontu. W zależności od części świata, obserwować możemy je o różnych porach roku. W przypadku półkuli północnej obłoki srebrzyste pojawiają się w maju i widywane są aż do sierpnia, zaś na półkuli południowej - od listopada do lutego.

Obłoki srebrzyste – jak powstają?

NLC formują się mniej więcej podczas przesilenia letniego, a sam proces powstawania obłoków srebrzystych polega na przedostawaniu się wilgoci do mezosfery. Na tak wysokim pułapie, wilgoć ta przekształca się wokół opadającego pyłu kosmicznego w drobne kryształki lodu.

d4j29lt

"Utworzone w ten sposób chmury pierzaste zachowują się jak gigantyczne zwierciadło zawieszone nad Arktyką, które odbija światło słoneczne w stronę nocnej strony planety. Z tego powodu obserwowane nocą nisko nad północnym horyzontem, zdają się mienić błękitno-elektrycznym blaskiem" - tłumaczy na profilu "Z głową w gwiazdach" dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.

Obłoki srebrzyste nad polskim niebem. Kiedy obserwować?

Obserwację obłoków srebrzystych najlepiej zaplanować chwilę po zachodzie, lub tuż przed wschodem słońca w miejscach, gdzie dobrze widać północno-wschodni oraz północno-zachodni horyzont.

W zeszłym roku te przepiękne zjawisko zaskoczyło na polskim niebie swoją ogromną skalą i można było obserwować je niemal w całej Polsce.

Źródło: "Z głową w gwiazdach"/mappingair.meteo.uni.wroc.pl

d4j29lt

ZOBACZ TEŻ: Zamknięte niebo nad Europą dla Białorusi? Zadziwiające słowa polityka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4j29lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j29lt
Więcej tematów