Trwa ładowanie...
d1fc1w0

Jurek Owsiak apeluje do Polaków. "Nie ma na to zgody"

Nie ma porozumienia między organizacjami pozarządowymi a resortem spraw wewnętrznych ws. zmian w prawie o zbiórkach publicznych. "Nie tak powinno to wyglądać!" - napisał Jerzy Owsiak po spotkaniu z urzędnikami MSWiA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Owsiak: no passaran! W tej sprawie nawet kroku do tyłu
Owsiak: no passaran! W tej sprawie nawet kroku do tyłu (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1fc1w0

Z nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych wynika, że rząd będzie mógł zablokować każdą zbiórkę publiczną, jeśli uzna, że jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Przeciwko planom PiS protestują organizacje pozarządowe (w tym Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), bo obawiają się przejęcia przez urzędników zebranych kwot i przekazania ich na inny cel.

Spotkanie z przedstawicielami MSWiA nic nie zmieniło, a wręcz zaogniło spór z trzecim sektorem. Świadczą o tym słowa Jerzego Owsiaka, który nie kryje we wpisie na Facebooku swojego oburzenia.

"Niebezpieczne i zwodnicze"

"Trzy godziny słuchaliśmy wywodów przedstawicieli MSWiA, które jak mantra powtarzały jedno sformułowanie - "w naszym wspólnym interesie…”. Organizacje pozarządowe z racji samej nazwy są organizacjami, które nie mogą zależeć od rządu! Jaki by on nie był. Mają pracować w swobodnych warunkach i zaspokajać potrzeby obywateli naszego kraju. To jest ich siła i to daje im skuteczność. Ograniczenie niezależności organizacji to nie jest żaden "wspólny interes" - napisał szef WOŚP.

Dodał, że żadna organizacja nie zgodziła się podczas spotkania z proponowanymi zmianami. "Nie ogłosiliśmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu. Nasz postulat jest jeden - prosimy natychmiast odstąpić od tego pomysłu i nie "majstrować" przy Ustawie, dzięki której do tej pory chociażby WOŚP zebrała na pomoc państwu polskiemu i na zakup ponad 48 000 urządzeń medycznych dla publicznych szpitali ponad 825 milionów złotych" - stwierdził Owsiak, nazywając słowa urzędników Joachima Brudzińskiego niebezpiecznymi i zwodniczymi.

d1fc1w0

Szef Fundacji WOŚP zarzucił też urzędnikom MSWiA, że sami zorganizowali po spotkaniu konferencję prasową, nie zapraszając na nią przedstawicieli organizacji. "Nie tak powinno to wyglądać!" - stwierdził.

Zobacz także: Patryk Jaki wymienia ile zarabia. "Moja pensja podstawowa spadła"

Apel do Polaków

"Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego, coś co wykracza poza wszelkie normy budowania społeczeństwa obywatelskiego. 8 marca przedstawimy rezultat 26 Finału WOŚP. Zagraliśmy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mogę tylko powiedzieć, że poprzez tę zbiórkę po raz kolejny odczuliśmy gigantyczne, powtarzam - gigantyczne zaufanie Polaków do Orkiestry" - napisał Jerzy Owsiak.

d1fc1w0

Podkreślił, że nie ma zgody na niekonstytucyjną ustawę i poprosił wszystkich o wsparcie i wyrażanie krytycznej opinii. "No passaran! W tej sprawie nawet kroku do tyłu" - zaapelował.

"Bądźcie z nami. Wielkie dzięki za to co już zrobiliście dla siebie, innych współobywateli, dla nas wszystkich. Nie pozwólcie zniszczyć wspaniałego dorobku dobrych, uznanych, doświadczonych polskich organizacji pozarządowych" - zakończył swój emocjonalny wpis szef WOŚP.

d1fc1w0

Podziel się opinią

Share

d1fc1w0

d1fc1w0
Więcej tematów