Trwa ładowanie...
dgescvp

Jurek o prezydenturze L. Kaczyńskiego: aktywna na różnych polach

Marszałek Sejmu Marek Jurek ocenia pierwszy
rok prezydentury Lecha Kaczyńskiego jako aktywny zarówno w
zakresie legislacyjnym, jak i politycznym. Jak dodał, prezydent
jest także na dobrej drodze do poprawy stosunków z sąsiadami
Polski.

dgescvp
dgescvp

To jest bardzo aktywna prezydentura na kilku planach - międzynarodowym, legislacyjnym i politycznym, jeśli chodzi o budowanie większości parlamentarnej - powiedział Jurek. Jak podkreślił, prezydent w sposób bardzo aktywny przyczyniał się do budowania większości i rozładowywania kryzysów oraz wspierał powstawanie rządu.

Przypomniał, że kryzysy parlamentarne udało się dwukrotnie rozwiązać, choć "sytuacja nie jest idealna".

Zwrócił też uwagę, że L. Kaczyński przedkłada Sejmowi "różnego rodzaju" projekty ustaw, m.in. o utworzenie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego czy zmiany w Konstytucji związane z wprowadzeniem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

W jednym wypadku prezydent nie bał się zastosować weta ustawodawczego i to pokazuje, że wykorzystuje wszystkie instrumenty swojej władzy - zaznaczył Jurek. (W sierpniu prezydent zawetował nowelizację Kodeksu Cywilnego umożliwiającą zrzeczenie się własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa jednostronnym oświadczeniem woli).

dgescvp

Według marszałka, pierwszy rok prezydentury L. Kaczyńskiego daje także szanse poprawy stosunków z Polski z Rosją i Niemcami - jak zaznaczył - "głównym partnerem w UE i głównym partnerem poza UE".

Zaczęliśmy otwarcie stawiać problemy, które powinny być wyjaśnione we wzajemnej współpracy i to stwarza szansę na wyprowadzenie stosunków z tymi państwami z impasu, w którym utknęły przez ostatnie lata - argumentował Jurek.

dgescvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgescvp
Więcej tematów